Najpopulárnejší šport na svete, ktorý hrajú desiatky miliónov ľudí a pozerajú naň celé miliardy. Šport, ktorý dokáže spojiť národy a zároveň rozdeliť priateľov. To je futbal. Čo ale hovoria čísla a štatistiky o národnom tíme Slovenskej republiky?2

História samostatnej slovenskej reprezentácie sa skladá z dvoch období. Tým prvým bolo obdobie medzi rokmi 1938 a 1944, keď naša reprezentácia nepatrila pod Československo, keďže v tomto období existoval prvý slovenský štát. Druhá etapa sa začala v roku 1993 a trvá dodnes.

Číslo 2 taktiež znamená počet veľkých turnajov, ktorých sme sa zúčastnili.

6

Najvyšší negatívny rozdiel skóre jediného zápasu našej reprezentácie. V roku 1995 sme prehrali v pomere 0:6 v priateľskom zápase v Argentíne.

7

Najvyšší kladný rozdiel skóre jediného zápasu našej reprezentácie. To sa nám podarilo hneď trikrát. V roku 2004 proti Lichtenštajnsku a v rokoch 2007 a 2009 proti San Marínu. Všetky tieto zápasy sa skončili rovnakým výsledkom – 7:0.

12

Počet gólov, ktoré za Slovensko strelil tragicky zosnulý Peter Dubovský, jediný Slovák, ktorý hral za Real Madrid.

jj

13

Počet zápasov, ktoré sme odohrali proti Chorvátsku – najčastejšiemu súperovi našej reprezentácie. Nasleduje Nemecko, Rumunsko, Česko a Lichtenštajnsko. Práve Chorváti a Nemci nás zdolali najviac krát (8).

16

Presne toľko trénerov sa vystriedalo na lavičke národného tímu. Piati počas prvého štátu, jedenásti počas druhého.

23

To je presný počet gólov najlepšieho strelca v histórii slovenskej reprezentácie. Nie je ním nik iný ako Róbert Vittek. O jeden gól za ním je Szilárd Németh, o štyri Marek Hamšík.

34

Toľko zápasov odkoučoval od júla 2013 aktuálny tréner Ján Kozák, ktorý je tak na najlepšej ceste prekonať Weissa. Mimochodom, práve teraz vyrovnal v počte odtrénovaných zápasov Jozefa Jankecha.

ww

40

Presne toľko zápasov bol v rokoch 2008 – 2012 na poste trénera Vladimír Weiss, ktorý v roku 2010 dostal reprezentáciu do osemfinále MS. Žiadny iný tréner toľkokrát nesedel na reprezentačnej lavičke.

73

Počet rozdielnych súperov, s ktorými sa v histórii stretla naša reprezentácia. Najtradičnejších súperov sme spomenuli pri “čísle 13”, naopak medzi našich exotických súperov patria napríklad Austrália, Brazília, Saudská Arábia, Guatemala, Thajsko, Maroko či Nový Zéland.

101

Počet výhier našej reprezentácie, percentuálne sme vyhrali 39 % zápasov. Najviac výhier sme zaznamenali proti Lichtenštajnsku (7), Macedónsku (6), Maltu a päťkrát sme zdolali Azerbajdžan.

mm

107

Počet zápasov, ktoré odohral v rokoch 1995 – 2011 Miroslav Karhan, najčastejšie reprezentujúci futbalista.

258

Počet zápasov Slovenska, bilanciu máme kladnú – 101 výhier, 63 remíz a 94 prehier.

363

Počet strelených gólov, inkasovali sme o 28 menej, teda 335.

Zdroj: wikipedia | Foto: Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba