Je to na spadnutie. Tento piatok sa má definitívne rozhodnúť o budúcej sezóne hokejového klubu Slovan Bratislava. Ako sa včera vyjadril výkonný viceprezident HC Slovan Juraj Široký ml. pre agentúru SITA: „Momentálne však situácia vyzerá tak, že si podáme prihlášku do našej najvyššej súťaže.“Do piatku je totiž posledný termín, dokedy sa dá do našej najvyššej hokejovej súťaže prihlásiť. Paradoxom je, že by zrejme vznikla nová situácia, kedy by „nováčik“ v súťaži musel dostať špeciálnu výnimku, aby mohol hrať ihneď najvyššiu súťaž.

O tom, že ju dostane niet najmenších pochýb, extraliga Slovanistov víta a aj láka s otvorenou náručou. Pritiahne to na štadióny viac fanúšikov, pretože ak hrá domáci tím proti Slovanu, ide vždy o prestížny zápas, o ktorý je záujem, čo v konečnom dôsledku pritiahne aj viac sponzorov a liga má potenciál na vyššiu úroveň.

Samozrejme, že účasťou tímu z Bratislavy v KHL sa takto propagovala naša malá krajina. Táto súťaž má určitú prestíž a nemožno pochybovať, že ide o druhú najkvalitnejšiu ligu na svete. Rusko má momentálne, aj pre svoje účinkovanie v ozbrojenom konfliktne na Ukrajine, na seba uvalené rôzne zákazy zo strany západných krajín, napríklad v súvislosti s vývozom. Takže silní ruskí sponzori, ktorí sú ekonomickými ťahúňmi ligy, sú zdržanliví čo sa týka ich výdavkov na reklamu a rozpočty škrtajú. Tým vznikajú práve tieto doťahovačky, v ktorých sa HC Slovan Bratislava, ale aj ďalšie mimoruské kluby nachádzajú, napr. Medveščak Záhreb.

177

Preto to s najväčšou pravdepodobnosťou dopadne tak, že bude hrať Slovan ligu slovenskú. Čo v situácii, v ktorej sa slovenský hokej nachádza, zrejme pomôže slovenskému hokeju samotnému viac ako neisté pôsobenie Slovana v kontinentálnej lige. Rozpočet slovenského účastníka bol najnižší zo všetkých účastníkov KHL a je možné, že konečné hospodárenie mohlo byť aj v mínuse.

Čoho sa však funkcionári z bratislavského štadióna Ondreja Nepelu najviac obávajú je, či bude  slovenská extraliga dostatočne lukratívna pre 3 roky ruskou ligou hýčkaného fanúšika a či dokáže vypredávať vysokokapacitný (10.000 miest) štadión. My v redakcii pevne veríme, že návratom Slovana do extraligy sa jej úroveň zodvihne a bude dostatočne lukratívna aj pre bratislavského fanúšika. Veď v Bratislave žije, hovorí sa vraj až polovica „prisťahovalcov“ z východu a iných miest, ktorí chodili aj na KHL a iste ich zaujmú aj zápasy proti Nitre, Košiciam, Banskej Bystrici či Trenčínu.

Na záver ešte treba poznamenať, že úroveň ako taká našej najvyššej hokejovej súťaže nie je ani zďaleka taká zlá, aké je verejná mienka. Za posledné roky napríklad práve zmieňovaná Nitra na čele s Jožkom Stümpelom či Banská Bystrica s Miškom Handzušom, tradične silné Košice, húževnaté Piešťany či známa slovenská hokejová bašta Trenčín dokážu divákom ponúknuť kvalitnú hru. A iste mi dajú za pravdu všetci, čo sledovali posledné slovenské play-off, videli sme hru, ktorá sa divákom páčila a bavila ich hokejom.