Bolesť očí z dlhého sedenia pred počítačom berieme ako samozrejmosť, s ktorou väčšina z nás nerobí absolútne nič. Práve časté sledovanie televízie či niekoľkohodinová práca za svietiacim monitorom je veľmi rizikovým faktorom vážneho ochorenia zraku- syndrómu suchého oka. S týmto problémom sa rozhodol popasovať slovenský študent Andrej Fogelton, ktorý prišiel s veľmi originálnou aplikáciou.

Mnohí z nás zabúdajú na veľmi prirodzenú činnosť očí, ktorou je žmurkanie. Na povrchu oka sa nám z tohto dôvodu neobnovuje slzný film, ktorý má naše oko zvlhčovať a zároveň chrániť zrak. Vlastnú skúsenosť s ochorením očí má aj Andrej Fogelton, ktorý je študentom tretieho stupňa Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Sám vytvoril unikátny program Eyeblink pre desktopové počítače a notebooky s operačným systémom Windows, vďaka ktorému sa pomocou webovej kamery kontroluje frekvencia žmurkania človeka.

Ako program funguje?

Tzv. „zdravé žmurkanie“ sa pohybuje v rozmedzí 10 až 15 krát za minútu. „Softvér meria frekvenciu žmurkania približne každú pol hodinu, čo je dostatočné, pretože frekvencia žmurkania sa mení pomaly,“ vysvetlil mladý programátor. V prípade, že priemer klesne pod optimálnu úroveň, z horného pravého rohu obrazovky sa automaticky vysunie notifikácia so žmurkajúcim okom. Ak však používateľ za počítačom žmurkne, upozornenie hneď zmizne.

Nejde iba o neustále pripomínanie, ak nedodržujete správnu frekvenciu, to by každý užívateľ softvér radšej rýchlo zatvoril. Interval nabádania je totiž odvodený od nameraných hodnôt a osobnej preferencie. Softvér dokáže prispôsobiť okolitým svetelným podmienkam aj jas obrazovky, čo by mnohí isto ocenili. V noci či dokonca pri horšom svetle automaticky zníži intenzitu a následne sa tak zvýši zrakový komfort.

Ovládanie displeja sa síce dá nastaviť na PC aj manuálne podľa vlastného želania, Andrej Fogelton však intenzitu svetla vypočítaval pomocou rovnice. Meral napríklad aj príjemnú intenzitu svetla obrazovky a prostredia, aby docielil minimálny jas a zabezpečil očiam čo najväčšiu ochranu. Slovenský vývojár upozorňuje všetkých používateľov, aby v tme za počítačom radšej nepracovali, vtedy svetlo z displeja škodí nášmu zraku najviac.

Aká je jeho cena?

Za používanie tejto nekomerčnej verzie svojej aplikácie si cenu určuje používateľ sám, Andrej však stanovil hranicu a tá je minimálne 5 eur ročne. Pod túto sumu už nechce ísť, keďže mladý vývojár sa vzdal príjmu, aby sa svojmu projektu mohol plne venovať. Nedávno však sprístupnil verziu 1.9, ktorá ponúka základné funkcie aj zadarmo.

Zdroj: Blinkingmatters.com | Foto: Depositphotos.com