Kapelu v roku 2010 založila dvojica Michal a Kubo. O nejaký čas sa k nim pridal  gitarista a dnes už aj spevák Robo. Odvtedy títo Novodubničania nabrali určitý smer, začali tvoriť nové veci, ktoré skompletizovali a zrazu bolo na svete demo „Succubus“. Avšak stále to nebolo ono, pretože chlapcom chýbal basák. Hoci s jeho hľadaním mali väčší problém, nakoniec sa ozval Cvečo, ktorý do kapely zapadol ako puzzle :-)Páni k hudbe pričuchli už v puberte a Kubo sa jej aktuálne venuje ešte aj v škole, keďže študuje muzikológiu. Aj ostatní traja členovia zatiaľ stále prežívajú zlaté študentské časy, ktoré si spríjemňujú svojím najväčším koníčkom – hudbou. Tá im občas prinesie aj nejaké vreckové, ktoré chlapci prakticky zužitkujú, ako napríklad na kúpu dvoch ventilátorov do skúšobne, čo bola ich prvá investícia zárobku z koncertu :-)

Morna (48) web

Škatuľkovanie veľmi nemusia, ale v rámci nejakého všeobecného obrazu sa kapela zaraďuje k progresívnemu/melodickému death metalu. Avšak keď si vypočujete ich hudbu, určite v nej nájdete množstvo rozličných prvkov vychádzajúcich z rôznorodosti kapiel, ktoré počúvajú. Texty sú obrazom dnešnej doby, o ľuďoch, o ich činoch, o tom negatívnom, ktoré tu medzi nami je, ale aj o tom pozitívnom.

Morna (49) web

Kapela Morna má už za sebou aj nahratie debutového albumu „A Tale of Woe“, ktorý bol dokonca nominovaný na cenu Album roka 2013 v kategórii Hard and Heavy na Radio Head Awards. Taktiež už odohrali viacero väčších koncertov, napríklad v Brne či Bratislave, kde koncertovali na väčšej akcii s chalanmi z Holotropic, ktorí krstili svoje CD. A práve spomínané veci sú tie, na ktoré sú najviac hrdí, a samozrejme ešte aj na to, že sa im vďaka tomu darí zaujať ľudí, v čom by chceli aj naďalej  pokračovať.

Pozor! Ak ste nová / mladá / začínajúca hudobná formácia, ozvite sa nám na mail [email protected] Radi o vás napíšeme :)

Momentálne mladíci plánujú koncerty a ak by sa podarilo, radi by za nimi vycestovali aj do zahraničia a začali nahrávať nový materiál. Keby sa k tomu pridal ešte aj nejaký väčší vypredaný kulturák, v ktorom by sa mohli s ľuďmi podeliť o energiu vychádzajúcu z ich tvorby, to už by si splnili aj svoj sen.

Morna (78) web

Od formácie Morna vám predstavujeme skladbu „Awake“, o ktorej autor textu Kubo prezradil, že ide o reprezentanta pozitívneho lyrického ladenia v tvorbe Morny. Je osobnou výpoveďou bezprostredne po nešťastných obdobiach osobného života. Ako napovedá samotný názov, je o akomsi prebudení a uvedomení si vlastnej, osobnej životnej sily. Sily, ktorú máme všetci, no nie každý si jej je vedomý počas celého priebehu svojho života. Je tu aj možnosť prirovnať to k tej vyššej krivke sínusoidy priebehu osobného života. Ide o akýsi nový začiatok. Na záver je ale predsa len krátke pripomenutie toho, ako zle môže v živote byť a že človek je v podstate stále akosi spútaný tými negatívami, tými existenčnými hrozbami a tou spodnou sínusoidnou krivkou.

Morna (44) web

Toľko trochu filozofický výklad od Kuba :-) Ale čo odkazuje Morna vám, čitateľom SLOVAK MAN?

Počúvajte hudbu a podporujte kapely, potrebujú to a vážia si to. A, samozrejme, čítajte SLOVAK MAN :-)

O kapele Morna sa dočítate v SLOVAK MAN 12/2014.