Alphonse Gabriel Caponi, známy najmä pod skráteným menom Al Capone, bol jeden z najznámejších mafiánov histórie. Hovorí sa o ňom dokonca ako o najväčšej mafiánskej legende všetkých čias. Aj napriek tomu, že existuje mnoho filmov a dokumentov, ktoré mapujú jeho život, tieto zaujímavosti ste možno nepočuli! 

Al Capone bol členom gangu už ako malé dieťa

Narodil sa 17. januára 1899 v New Yorku ako štvrté dieťa v poradí. Celkovo mal až 8 súrodencov a jeho rodičia boli pôvodne imigranti z malého talianskeho mestečka Angri (30 kilometrov od Neapola). Už ako malý chlapec bol členom jedného z pouličných gangov a keď bol starší, pripojil sa ku skupine s názvom Five Points Gang na Manhattane. Tam pracoval ako barman a vyhadzovač u gangstra menom Frankie Yale, ktorý stál práve na čele spomínaného gangu.

Neznášal svoju prezývku „Scarface“

Práve v jeho bare prišiel ku svojim známym jazvám. Napadol tam totiž jednu zo zákazníčok, no jej brat sa rozhodol pomstiť a spôsobil Al Caponemu nepríjemné zranenia na tvári. Capone sa snažil tieto jazvy skrývať a taktiež si vymyslel, že sú to zranenia z vojny, aj keď v armáde nikdy nebol. Médiá mu dali prezývku Scarface, čo v preklade znamená „Zjazvená tvár“. Ľudia v blízkom okolí sa ho takto neodvážili nazvať, pretože mu to veľmi vadilo. Ostatní gangstri ho volali Big Fellow (Veľký chlapík) a najbližší priatelia Snorky, čo malo vyzdvihovať jeho osobnosť ako úspešného muža.

Jeho gang zarobil viac ako 100 miliónov dolárov ročne

Potom, čo sa z New Yorku presťahoval do Chicaga, začal svoju kariéru naplno. Najprv pracoval pre známeho mafiána Jamesa Colosima. Toho dal však pravdepodobne zavraždiť jeden z členov jeho gangu Johnny Torrio, ktorý sa stal potom Caponeho nadriadeným. Aj na Torria bol však spáchaný atentát, za ktorým stál pravdepodobne samotný Capone. Ten sa takýmto spôsobom prepracoval na čelo zločineckej organizácie, ktorá dokázala vďaka ilegálnemu obchodu s alkoholom, prostitútkami, zbraňami a drogami zarobiť ročne viac ako 100 miliónov dolárov. A to je na vtedajšie pomery 20-tych rokov neskutočné číslo.

Vraždy mu nikdy neboli dokázané

Aj napriek tomu, že už počas svojich mafiánskych čias v New Yorku mal na svojom konte minimálne dve vraždy a ďalšie boli vykonané ním alebo na jeho príkaz v Chicagu, obžalovaný bol len z daňových podvodov. Pravidelne totiž podplácal políciu, porotu, sudcov a samozrejme zastrašoval všetkých svedkov. V októbri 1931 bol však uznaný vinným z viac ako 20 bodov obžaloby kvôli daňovým únikom. Capone sa síce snažil ešte predtým so súdom dohodnúť, že sa prizná a dostane nižší trest, ale ten s tým nesúhlasil a všetky úplatky zmietol zo stola. Okrem jedenástich rokov väzenia dostal aj pokutu 50-tisíc dolárov, čo bol dovtedy najprísnejší trest za takýto podvod v histórii.

Patril medzi prvých väzňov na Alcatraze

Ostrov Alcatraz uprostred Sanfranciského zálivu v Kalifornii sa stal známym najmä vďaka tomu, že na ňom bolo vybudované federálne väzenie. To fungovalo len necelých 30 rokov od 1. januára 1934 do 21. marca 1963. Náklady na údržbu boli totiž príliš veľké a lacnejšie bolo postaviť nové väzenie na súši. A práve v tomto väzení strávil 5 rokov aj samotný Capone.

Hovorí sa však, že tam bol presunutý len preto, aby nové zariadenie získalo väčšiu popularitu. Ešte predtým počas pobytu v Atlante mu lekári diagnostikovali neurosyfilis, ktorý vznikol už v mladosti a v Alcatraze sa mu príznaky zhoršovali. Lekári ho tam liečili injekciami obsahujúcimi maláriu, pretože si mysleli, že to dokáže zničiť syfilis. Caponeho stav sa však ešte viac zhoršil a začal vykazovať príznaky demencie.

Po prepustení z väzenia sa stiahol do úzadia

Z Alcatrazu bol presunutý do Los Angeles, kde pobudol ešte zopár mesiacov a definitívne sa z basy dostal v novembri 1939. Niekoľko mesiacov sa liečil zo syfilisu v nemocnici v Baltimore (blízko Washingtonu). Po liečbe sa skoro vôbec neobjavoval na verejnosti a väčšinu času trávil lovom rýb a hraním kariet s tými, ktorí mu ešte ostali.

V roku 1940 sa stal jedným z prvých, ktorým bol podaný penicilín na liečbu syfilisu. Žiaľ v jeho prípade bolo už na liečbu neskoro. Hovorí sa, že demencia sa prejavila až v takej miete, že v posledných mesiacoch bol mentálne na úrovni 12-ročného dieťaťa. V januári 1947 zomrel ako 48-ročný. Najprv dostal porážku a definitívne ho zložil zápal pľúc. Al Caponeho hrob sa nachádza v Chicagu, kde je pochovaný spoločne so svojim otcom otcom a jedným z bratov.

Al Capone – Zjazvená tvár Dokument CZ dabing

https://www.youtube.com/watch?v=VdWAnmE5IKw

Zdroj: History.com | Foto|Video: Twitter, YouTube