Zrejme ste už počuli o čarovnej ingrediencii, ktorá sa údajne pridáva do obľúbených nápojov na povzbudenie. Po tejto informácii určite mnohých z vás prešla chuť otvoriť magickú plechovku energie a namiesto toho radšej siahate po dávke kofeínu v podobe overenej kávy. No my sme zistili, ako to v skutočnosti je. Poďme si teda odhaliť pár faktov. 

Býčie spermie alias taurín.

Ľudia už roky spájajú záhadnú látku taurín s býčími spermiami a vôbec nie sú ďaleko od pravdy. Názov taurín je totiž odvodený od latinského pomenovania býka Taurus, a to preto, že po prvýkrát bola táto látka objavená práve v býčích spermiách a býčej žlči. Taurín je tvorený organickými molekulami, a teda môžeme povedať, že ide o prírodný produkt. Taktiež túto látku nájdeme v malom množstve aj v črevách a kostiach ľudí, rybách či v srdcovom svale človeka.

Takže, je to pravda?!

Môžete si vydýchnuť, dnešná veda dokáže vyrobiť taurín aj z iných molekúl, ktoré našťastie nemusia pochádzať zo zvieraťa. Táto povestná ingrediencia sa získava synteticky, čo znamená, že v energeťákoch sa nenachádzajú ani stopy po býčom semene! To sa vám ale uľavilo, čo?

energeťák s alkoholom

Taurín zbavuje úzkosti, únavy a napomáha činnosti svalov, preto je tak dôležitý pre správne účinky energetického nápoja, no býčie spermie sú, chvalabohu, len fámou. Spojitosť medzi nimi a taurínom je čisto len v názve. Aj svetoznámy výrobca týchto povzbudivých nápojov prehlásil, že by si nedovolil ohroziť početné zastúpenie svojich zákazníkov – vegánov tým, že by im podsúval živočíšny produkt.

Energeťák vs. alkohol

Táto veľmi častá kombinácia piatkových večerov je nebezpečnejšia ako sa na prvý pohľad môže zdať. Keďže alkohol pôsobí upokojujúco a energetický drink presne opačne, v organizme nastáva rozpor a telo nevie, ako má reagovať. Preto pri nadmernej konzumácii týchto dvoch nápojov môže dôjsť až ku smrti spôsobenej šokom. Podobná situácia nastala vo Francúzsku, kedy takto zomrel mladý športovec. Odvtedy je v krajine prísne kontrolované množstvo kofeínu v nápojoch a keďže výrobca s červeným býkom v logu tieto normy nespĺňa, vo Francúzsku a následne aj v Dánsku a Nórsku bol úplne zakázaný.