Internetom koluje množstvo článkov o škodlivosti Wi-Fi signálu. Označujú ho za častý spúšťač bolesti hlavy, či dokonca za jednu z novodobých príčin rakoviny. V súčasnosti sa mu asi nevyhnete, je naozaj takmer všade – doma, v práci, v reštauráciách, dokonca už aj vo vlakoch či autobusoch.  Je však tento signál škodlivý?

Články o škodlivosti Wi-Fi sú len návnada

Články o škodlivosti mobilov, televízorov alebo Wi-Fi sú len výmysly. Autorom týchto poplašných správ ide len o ich šírenie za účelom zárobku. Nebojte sa, z Wi-Fi signálu určite rakovinu nedostanete. Nie je to ani príčina bolesti hlavy a nemá na svedomí ani hyperaktivitu detí. Pokojne môžete nechať váš router zapnutý aj naďalej.

Nie všetky žiarenia sú rovnaké

Žiarenie – keď bežný človek počuje toto slovo, po chrbte mu behá mráz. No nie všetko žiarenie je škodlivé, veď bez takého slnečného žiarenia by neexistoval ani život. Vďaka žiareniu si môžete naladiť rádio alebo prepnúť TV kanál. Ak chceme hovoriť o škodlivom žiarení, bude to predovšetkým vlnové ionizujúce žiarenie, ktoré sa skladá z nebezpečného röntgenového žiarenia, gama žiarenia a určitého množstva ultrafialového žiarenia. Kľúčovú rolu tu zohráva vlnová dĺžka.

vlnová dlžka

Toto ionizujúce žiarenie vás môže ohroziť na živote, a dokonca aj nízke hodnoty počas dlhodobého vplyvu môžu u vás spôsobiť rakovinu. Aj preto si pri röntgene obliekate olovenú vestu, ktorá má za úlohu vás ochrániť. Toto je typ žiarenia, ktorého by ste sa mali obávať.

Na druhej strane máme neionizujúce žiarenie. Teda to, ktoré ľudskému organizmu neškodí. Na jeho základe funguje televízny signál, mikrovlnná rúra, mobilné telefóny, rádiový signál, radary a áno, aj Wi-Fi! Stručne povedané – dlhé vlnové dĺžky? Buďte bez obáv a vychutnávajte si svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu, jedlo zohriate v mikrovlnke a pokojne spite vedľa vášho Wi-Fi routera. Krátke vlnové dĺžky? S kúskom šťastia vás premenia na superhrdinu a v horšom prípade vám spôsobia rakovinu.

Dôležitá je aj vzdialenosť od zdroja

Možno ste počuli už o silných mikrovlnných zbraniach, ktoré vyvíjajú rôzne armády sveta a teraz pochybujete o tom, čo tu práve píšeme. Ale to nemusíte, pretože ujmu na zdraví by vám spôsobilo iba obrovské množstvo energie na krátku vzdialenosť. Taký magnetron v mikrovlnnej rúre produkuje asi 700 Wattov energie a tieto vlny sú dostatočne tienené. Takže žiadne obavy.

Pre porovnanie – priemerný router vyprodukuje 1 až 5 Wattov mikrovlnnej energie, čo je úplne nepatrné množstvo. Inými slovami – ak by ste týmto žiarením chceli ohriať asi mililiter vody nad izbovú teplotu, na jej zohriatie by ste čakali… asi naveky. :)

Ak vám nestačia ani vedecky podložené fyzikálne fakty, za neškodnosť Wi-Fi signálu sa postavila aj Svetová zdravotnícka organizácia. Summa summarum – Wi-Fi signál nie je škodlivý!

wifi

Zdroj: Howtogeek.com | Foto: Drlisawatson.com, Jokideo.com