Predstavte si, že vám nad hlavou žiari svetelná bublina, v ktorej sa premietajú všetky vaše myšlienky, túžby, obavy, skrátka – celý váš vnútorný svet. Bizarná predstava, že? Nie náhodou je človeku daný dar chrániť si svoje najvnútornejšie súkromie, nepúšťať doňho kohokoľvek a na počkanie. Každý z vás sa môže slobodne rozhodnúť, nakoľko svoje vnútro pred okolím odhalí a čo si nechá len pre seba. Internet však všetko zmenil.

Dajme tomu, že by existovalo niečo alebo niekto ako virtuálny Boh, ktorému by neuniklo jediné vaše kliknutie myšou, mal by prehľad o každej stránke, ktorú ste navštívili, neutajili by ste pred ním žiadnu četovú konverzáciu, odoslanú fotku, mail, video, falošný profil na sociálnej sieti, poznal by všetky vaše nicky. Z vašich krvopotne skombinovaných hesiel by sa tak akurát smial, dostal by sa skrátka všade. Raz by ale prišiel deň zúčtovania, váš virtuálny Boh by sa s vami stretol osobne a s úsmevom na tvári by vám do najmenších detailov opísal váš virtuálny život. Tým, ktorých takáto predstava necháva pokojnými, blahoželáme.

dievča s mobilom a medvedíkom

Ale čo vy, ostatní? Povedali by ste niekomu rovno do očí veci, ktoré ste pod rôznymi nickmi šírili na internete?  Správali by ste sa na všelijakých zoznamkách tak neviazane aj pod pravou identitou? Zverili by ste sa cudziemu človeku, ktorého ste „spoznali“ niekde na sociálnej sieti, aj v reáli s tým všetkým, čo na čete? Mali by ste odvahu osloviť ženu na ulici tým istým spôsobom, ako napríklad na Facebooku? (Ahoj, páčiš sa mi, kde sa stretneme?) A to už ani nehovoríme o súkromných intímnych fotkách a videách, ktoré si ľudia navzájom vymieňajú v záchvate virtuálnej vášne. Mnohí sú schopní poslať detaily najintímnejších partií svojho tela niekomu, koho vôbec nepoznajú. A keď sme už pri tom se*e – možno by mnohí ľudia z vášho okolia „nechápali“, aké po*no špecialitky vyhľadávate na internete najradšej, že?

A blížime sa k pointe. Zabudnite na falošný pocit anonymity. Na internete nič také neexistuje. Náš virtuálny Boh slúžil len na ilustráciu, ako to môže v skutočnosti fungovať. A ako zistíte, kde sú hranice, ktoré je nebezpečné prekročiť? Kým položíte prsty na klávesnicu, kliknete myškou alebo pošúchate prstom po displeji mobilu, opýtajte sa sám seba, ako by ste sa v konkrétnej virtuálnej situácii správali v reálnom svete.

P. S.: Život je príliš krátky na to, aby ste ho premárnili nezmyselným obnažovaním svojich tiel a duší na internete. Ste predsa ľudia, nie internetoví zombíci. :-)

Foto: Facebook