Hudobná skrinka (aj keď to nie je úplne výstižný názov), vytvárajúca nádhernú hudbu pomocou 2000 kusov malých kovových guličiek, dobýva svet. Vynález, v ktorom je skrytých viacero hudobných nástrojov, si ľudia okamžite zamilovali.Pomerne vysoká “mašinka”, ktorá pripomína zložitý kolovrátok, je zložená z 3000 vnútorných súčastí, ktoré boli vyrobené ručne a na mieru. Aj preto švédskemu hudobníkovi Martinovi Molin trvala jej výroba o dosť dlhšie ako plánoval. S výstavbou nástroja začal v roku 2014, pričom práca na ňom mala podľa plánov trvať dva mesiace. Žiaľ, Wintergatan Marble Machine bol dokončený len nedávno.

Wintergatan dobíja svet

Hlavnou súčasťou, ktorá vytvára všetku tú krásnu melódiu, je 2000 kovových guličiek, ktoré sa pohybujú po kaskádovitom okruhu, kde aktivujú hudobné nástroje ako vibrafón, basu, veľký činel a iné.

Wintergatan Marble Machine od Martina Molin však nie je prvý na svete. Aj hudobník čerpal námet z predchádzajúcej verzie tohoto “stroja”, ktorý vylepšil a zdokonalil. Ľudia z celého sveta sú z tohoto hracieho boxu nadšení a podľa viacerých patrí medzi umelecké diela.

Wintergratan spája viacero hudobných nástrojov

O hudobný box je veľký záujem medzi organizátormi rôznych podujatí a televízných relácii, má to však veľký problém. Veľký doslova, pretože Wintergatan Marble Machine je naozaj obrovský a jeho prevoz z miesta na miesto je náročný. Martin Molin uvažuje, že v blízkej dobe zostrojí nový, podstatne menší, ktorý by bol zostrojený tak, aby sa dal presúvať z miesta na miesto.

Zdroj:YouTube | Instagram