Arnolda Schwarzeneggera možno považovať za synonymum kulturistiky. Keď hovorí o bodybuildingu, tak všetci pozorne počúvajú. Zvyčajne o ňom hovorí len v pozitívnom duchu, no v poslednej dobe si nekladie servítku pred ústa. Môže za to súčasný trend „tehotných“ profi kulturistov.

Bývalý 7-násobný víťaz Mr. Olympia sa rozhovoril o dnešných kulturistoch s obrovskými bruchami a širokým pásom. Podľa neho by porotcovia mali na súťažiach uprednostňovať viac atletické postavy s úzkym pásom. Arnold nevolá po zmene len na súťažnom fóre, ale chce zmenu aj v časopisoch a internetových magazínoch, ktoré kulturistiku propagujú.

arnold
Bývalý víťaz Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger vs. aktuálny víťaz Mr. Olympia Phil Heath

Kedysi uznávané a žiadané „véčko“ (široké ramená a úzky pás) sa z pódií vytráca a súťaže vyhrávajú chlapi, ktorým „trčia“ žalúdky. Už to nie je o kráse tela, ale o posúvaní pomyselnej hranice. Kulturisti chcú byť čoraz väčší a väčší, nemyslia na estetickú stránku a ani na svoje zdravie.

body
Bývalý bodybuilder Steve Reeves vs. súčasný bodybuilder Kai Greene

Legendárny Arnold tiež tvrdí, že opätovná zmena trendu k estetickým postavám s úzkym pásom môže pritiahnuť k cvičeniu ešte viac ľudí. Ako príklad z minulosti uviedol postavu Stevea Reevesa (bývalý americký bodybuilder a herec): „Keď ste ho videli na pláži, tak ste si povedali, že presne takéto nádherné telo chcete mať. Toto si ale určite nepoviete, keď vidíte dnešných kulturistov.“ Ktovie, či tvrdé slová legendy padnú na úrodnú pôdu a svet súťažnej kulturistiky sa vráti do starých koľají, no ak by sa tak stalo, určite by to nebola zmena ku horšiemu!

Zdroj: Fitnflexed.com, Youtube.com | Foto: Muscleandfitness.com, Telegraph.co.uk