Určite ste už počuli šialené príbehy o samovznietení ľudského tela, ale nikdy sa nepodarilo s istotou dokázať, či išlo o skutočnosť alebo len o legendy a výmysly. Čo na to hovorí moderná veda a čomu sa treba vyvarovať?

Pre mnohých to znie neuveriteľne, ale niekoľko prípadov samovznietenia sa v minulosti už skutočne objavilo. Tento čudný jav dokonca dostal pomenovanie „spontánne samovznietenie človeka“ – ľudské telo začne horieť bez toho, aby naň pôsobil nejaký vonkajší vplyv.

fire 1

Komu sa to môže stať?

Prvý záznam o samovznietení pochádza ešte z roku 1731 a vo svojej knihe ho opisuje Larry E. Arnold. Kniha obsahuje až 200 prípadov samovznietenia človeka za posledných približne 300 rokov. Nejde teda o celkom nezvyčajnú udalosť. Obeťami sa stali rovnako ako ženy, tak aj muži, ktorí mali spoločné vlastnosti – boli starší a v zlom zdravotnom stave.

Vedci zatiaľ neodhalili skutočnú príčinu tohto javu, ale podľa niektorých teórií by samovznietenie mohlo priamo súvisieť s alkoholizmom. Záhadou ale stále zostáva, čo je jeho spúšťačom. Štúdie ukázali, že obete sa nenachádzali v prítomnosti sviečok ani nefajčili. Samovznietenie teda najpravdepodobnejšie vznikne silným elektrostatickým výbojom.

Najlepšie je teda sa vyvarovať alkoholu, nezostarnúť, neochorieť a nebyť v blízkosti ohňa. Ale keďže šanca na samovznietenie je úplne minimálna, nemusíte sa až tak báť a pokojne si zájdite na poriadnu párty!

Zdroj: alternet.org