Rusko v uplynulých dňoch svetu predstavilo podobu svojej novej superzbrane, ktorá vzbudzuje obrovský rešpekt. Prezývajú ju Satan 2 a údajne by z mapy vymazala územie o rozlohe Texasu či Francúzska!Celý názov rakety, ktorú Rusko vyvíja už od roku 2011, znie RS-28 Sarmat. Všetci ju však volajú Satan 2. Tento názov jej prischol, pretože táto ničivá zbraň je nástupcom ťažkej ruskej medzikontinentálnej rakety R-36M2 Vojevoda, ktorú taktiež prezývali Satan. Rozmery novej rakety ešte nie sú presne známe, no pôvodná R-36M2 Vojevoda (NATO používalo označenie SS-18) meria na výšku 34,3 metrov, v priemere má 3 metre a váži 211 ton. Sila novej vyvíjanej zbrane môže údajne dosahovať 40 megaton TNT, čo je približne 2500-krát viac ako u bomby zhodenej na Hiroshimu (cca 15 Kt).

Má však Satan 2 a jeho 40 Mt silu vymazať z mapy územie o veľkosti Francúzska alebo Texasu? Je veľmi nepravdepodobné, že by jediná raketa zničila tak veľkú plochu, no Dr. Paul Craig Roberts, ktorý bol poradcom americkej vlády ešte za čias prezidenta Reagana, tvrdí, že atómové zbrane, ktoré použili Američania v Druhej svetovej vojne, boli oproti tým súčasným len hračkárske atrapy. “Jedna ruská raketa SS-18 (predchodca Satana 2) zničí tri štvrtiny štátu New York. Päť alebo šesť týchto Satanov a východné pobrežie Spojených štátov zmizne,” dodal Roberts.

satan 2

Nové rakety, ktoré boli testované v máji, dosahujú nadzvukovú rýchlosť. Rusi naviac tvrdia, že sú konštruované tak, aby ich nebol schopný zaregistrovať žiadny radar. To čiastočne potvrdil aj expert na ruské raketové systémy Igor Sutyagin v rozhovore pre web Dailymail.co.uk: “Nielenže sú nesmierne rýchle, ale nedá sa ani predvídať dráha ich letu. Po celú dobu letu manévrujú tak zložitým spôsobom, že bude pre každý obranný systém nesmierne ťažké ich zostreliť.”

Ak zoberieme do úvahy fakt, že bomby zhodené na Hiroshimu a Nagasaki zabili dokopy približne 200 000 ľudí pri vtedajšej celosvetovej populácii zhruba 2,5 miliardy obyvateľov Zeme, tak 2500x silnejšia bomba pri dnešnom stave obyvateľstva 7,5 miliárd, a teda podstatne väčšej hustote zaľudnenia, by mala ďaleko katastrofálnejšie následky. Dúfajme, že sa Rusko a ani iná krajina neodváži použiť žiadnu z týchto ničivých zbraní.

satan2
Nová ruská raketa Sarmat RS-28 (Satan 2) od Makeyevovej konštrukčnej spoločnosti / Makeyev.ru

Zdroj: Unilad.co.uk, Dailymail.co.uk | Foto: Facebook, New.makeyev.ru

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrej
Mal by som sa venovať štúdiu, no radšej prokrastinujem a píšem články. Sorry, mami. Ženy, šport, zábava (toto poradie nezamieňať s rebríčkom priorít...alebo?).