Vzťahy medzi Ruskom a USA v poslednom období výrazne ochladli, dokonca je možné hovoriť o najhorších časoch od čias studenej vojny. Vzájomné obviňovanie, vyvolávanie nepokojov, financovanie teroristických skupín a v neposlednom rade boj o moc sú, bohužiaľ, na dennom poriadku.Podľa najnovších správ krúžia ruské ponorky v bezprostrednej blízkosti podmorských káblov na americkom kontinente. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, avšak USA tvrdí, že Rusko mapuje ich presné polohy a v prípade vyostreného konfliktu podmorské káble úmyselne zničí! Ich poškodenie by spôsobilo narušenie medzikontinentálnej komunikácie a ochromilo by to celý internet.

K poškodeniu podmorských káblov občas môže dôjsť, obzvlášť v plytkých vodách kotvou lodí, avšak tie sú veľmi ľahko opraviteľné. Výnimočne môže poškodiť podmorské káble aj prírodný úkaz, ten však väčšinou poškodí iba jeden kábel. USA je presvedčené, že Rusko disponuje takou technikou, ktorá dokáže poškodiť podmorské káble v obrovskom rozsahu a ich oprava by bola nesmierne náročná.

V prípade poškodenia viacerých podmorských dátových káblov by v tom momente prišlo o internet mnoho veľkých firiem na ňom závislých, ako sú burzy, podnikové systémy či globálne fungujúce projekty.