Keďže počas predchádzajúcej olympiády došlo k veľkému počtu dopingových hriešnikov z Ruska, Medzinárodný olympijský výbor sa rozhodol na Zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu zakázať ruským športovcom používať národné symboly vrátane hymny.

O zákaze štátnych symbolov sa rozhodlo 5. decembra minulého roka, pričom išlo o kompromisné rozhodnutie. Pôvodne sa totiž uvažovalo o úplnom zákaze účasti ruských športovcov na olympiáde. Rusi tak súťažili v neutrálnych dresoch, za zvuku olympijskej hymny a pod olympijskou vlajkou.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Vo finálovom hokejovom zápase porazili Rusi Nemecko 4:3 a napriek tomu, že im po zisku zlata hrala olympijská hymna, hráči aj diváci spievali hymnu ruskú, čím porušili zákaz. Medzinárodný olympijský výbor sa však vyjadril, že išlo o mimoriadne okolnosti spojené s veľkými emóciami, a preto ruskí hokejisti potrestaní nebudú.

Ruskí športovci boli zo strany Medzinárodného olympijského výboru varovaní, že budú počas olympijských hier intenzívne kontrolovaní na doping. I tak sa ale u nich objavili dva dopingové prípady. Rusi preto nemohli niesť národnú vlajku ani počas záverečného ceremoniálu, aj keď sa uvažovala o skrátení zákazu a povolení vlajky v závere olympiády.

Tento článok je pripravovaný v spolupráci so ŠportovýMagazín.sk, lajknite si ho na Facebooku

Zdroj: edition.cnn, YouTube