Letné obdobie je v plnom prúde a azda jediná vec, ktorá dokáže teplú záhradnú idylku pokaziť, sú nepríjemné osy a sršne obletujúce váš sladký stôl. Atmosféru dokonca môže vyostriť zistenie, že hniezdo týchto potvor je buď blízko vášho obydlia alebo dokonca priamo v ňom. My vám ukážeme, čo sa v takom hniezde nachádza a čo robiť, ak túto nebezpečnú vec objavíte.Každý ich istotne pozná. Obávaný nepriateľ dovolenkárov a nočná mora alergikov. Kolónia ôs je vedená kráľovnou, ktorá má za úlohu najmä rozšíriť potomstvo. Hniezda ôs a sršňov vznikajú prežúvaním dreva, ktoré premiešavajú so slinami, až nakoniec vzniká papierový obal.

Čím je prostredie, v ktorom sa hniezdo nachádza chladnejšie, tým sú steny hniezda širšie. Osy a sršne sa chladnejším oblastiam vyhýbajú, no ak sa v ňom usadia, hniezda môžu teda dosahovať väčších rozmerov v porovnaní s teplejšími oblasťami. Od šírky pochopiteľne závisí aj veľkosť populácie. Také priemerné osie hniezdo dosahuje veľkosť okolo 20-30 cm a v takomto hniezde sa môže nachádzať aj 2000 jedincov. Ak vás zaujíma, čo sa v hniezde nachádza, jedno z väčších hniezd si doma rozrezala aj rodinka, ktorá preskúmala zákutia povalového strašiaka!

Ak vás máme ale utešiť, sršne sú výrazne menej agresívne ako osy. Chvalabohu, pretože uštipnutie sršňa je niekoľkonásobne bolestivejšie ako štipanec od ôs, avšak paradoxom je, že jed sršňa je slabší. Lenže tento fakt vám istotne vytúžený pokoj na duši nezaručí, ak sa tieto nebezpečné blanokrídlovce nasťahovali na vašu povalu.

O hniezda ôs a sršňov by sa mali prednostne postarať firmy, ktoré tieto hniezda odstraňujú. Väčšina ľudí ale aj tak volá hasičov, ktorí sú tiež častokrát ochotní pomôcť s podobnými problémami. Pre tých, ktorým odvaha praje a odvážia sa hniezdo odstrániť sami, odporúčame spreje s ďalekým dostrelom a hniezdo odstrániť v jesennom/zimnom období, keď sa malí prisťahovalci v hniezde nachádzať nebudú.

Zdroj/Foto: Porada.sk Youtube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
RoKo
Keď dokážeš hrať akoby o nič nešlo, keď ide o všetko - potom budeš ťažko poraziteľný.