Meno Nikoleta Frajkorová asi nikomu nič nehovorí. Avšak  pseudonym Nifra je vo svete trancu obrovský pojem. Aj keď len nedávno táto mladá dievčina oslávila svoje 26. narodeniny, stihla už pochodiť takmer celý svet. Ak aj vy snívate o tom, že raz budete žiť párty život, nechajte sa inšpirovať naším rozhovorom.

Si naša najlepšia dídžejka a producentka. Ako si začínala?

Začala som v jednom klube u nás doma v Michalovciach. Keďže som nehrala komerčnú hudbu, bolo mi dovolené trénovať len na začiatku normálnej diskotéky v čase, keď tam ešte nikto nebol. Neskôr sa o mne v Košiciach dopočuli tí správni ľudia, ktorí ma začali volať na akcie zamerané na trance a progressive, čiže štýly, ktoré som vždy chcela hrať.

Ako na to reagovali tvoji rodičia?

Mama ma podporovala od začiatku, no môj otec nechápal, prečo hrám vo svojej izbe tak hlasnú hudbu. Vadilo mu to, ale keď videl, že sa tomu venujem a že ma hudba naozaj baví, pochopil, že nejde len o chvíľkový rozmar. Prvý plagát ho presvedčil a obaja rodičia sú asi mojimi najväčšími fanúšikmi.

Čo hovorili na to, že si ako mladá baba chodievala stále po žúroch?

Mala som asi 16 rokov, keď som začala chodievať na techno akcie. Hlavne ma bavilo pozerať sa na dídžeja, ako hrá a čo robí s mixom. Samozrejme, že ma fascinovala aj hudba. Ak som išla von s niekým, koho poznali a vedeli, že sa mi pri ňom nemôže nič stať, tak boli v pohode. Taktiež som sa vždy vrátila v čase, v akom som im sľúbila.

Môžeš nám laikom teda vysvetliť, ako sa v detskej izbe skladá hudba?

K produkcii som sa dostala ešte predtým, ako som začala hrať. Kamarát mi vtedy doniesol software na skladanie hudby, že nech vyskúšam. Bez akéhokoľvek hudobného vzdelania som sa do toho pustila a pomaly prichádzala na princíp. Na jednej webovej stránke pre amatérskych producentov mi vtedy bolo povedané, že som asi jediné dievča na Slovensku, o ktorom vedia, že robí vlastnú hudbu.

nifr1
V dídžejingu si asi ako ruža medzi tŕňmi. Aký je to pocit, pohybovať sa medzi samými chalanmi?

Odmalička som bola viac chlapčenský typ a bavili ma veci, ktoré všeobecne bavia skôr chalanov než baby. Čiže počítače, hry, autá. V škole som chodila do informatickej triedy, kde nás bolo len päť dievčat, takže pre mňa je to úplne normálne a vôbec sa nad tým ani nezamýšľam.

Brali ťa od začiatku ako rovnocennú konkurenciu?

Niektorí mali voči mne predsudky a, samozrejme, ešte stále majú. Zo začiatku ma dosť trápilo, keď sa ku mne dostávali reči, ktoré neboli vôbec pravdivé. Vieme dobre, že úspech ženy si niekedy ľudia vysvetľujú „po svojom“. Na druhej strane som spoznala veľa dídžejov a producentov, ktorí ma podporujú a mám medzi nimi pár veľmi dobrých kamarátov.

Určite máš v týchto kruhoch aj množstvo nápadníkov…

Fúha. Ja som zadaná už sedem rokov, čiže pomaly od začiatku svojej kariéry a myslím, že o tom asi všetci vedia, preto sa o nič nesnažia.

Tvoj priateľ je tiež z brandže. Ako ste sa dali dokopy?

Keďže je Švéd, tak sme sa nemohli stretávať nejako často. Asi polroka sme si písali cez internet a potom som ho išla navštíviť. Odvtedy sme spolu. Bolo zvláštne komunikovať v cudzom jazyku a mať v ňom ešte aj vzťah. Aspoň som sa však lepšie naučila angličtinu a taktiež rozumiem aj po švédsky.

nifr2

Človek by povedal, že si spolu žijete jeden párty život…

V podstate aj áno. Všetko sa točí okolo hudby. Keď ráno vstaneme, každý ide do svojho štúdia a vidíme sa večer. Ak nie sme cez víkend v zahraničí, buď ideme na nejakú akciu tu v Holandsku, alebo si ju urobíme doma. (smiech)

Považuješ sa aj za domácu gazdinku?

Ani nie, rada však pečiem, pretože milujem sladké. Viem aj navariť, ale to ma až tak nebaví.

Najprv ste spolu žili na Slovensku, potom vo Švédsku, teraz v Holandsku. Porovnaj tieto tri životy.

Dva roky sme bývali na Slovensku, tri roky vo Švédsku a posledné tri mesiace pôsobíme v Holandsku. Ako dídžeji nemáme problém so sťahovaním a novými krajinami. Vo Švédsku je síce veľmi pekne, no pre mňa je tam nudný život. Po troch rokoch sme sa teda rozhodli pre Holandsko, čo je mekka elektronickej hudby. Neustále to tam žije a pomaly už ani ja niekedy nevládzem. (smiech)

Necnie sa ti za domovom?

Samozrejme, chýba mi rodina, priatelia. Našťastie som tu dosť často. Kvôli akciám sem lietam skoro každý mesiac.

Keď tak často cestuješ, zvykneš so sebou brávať aj frajera?

Ani nie. Skôr keď mám ja voľný víkend, niekedy idem s ním. Minule sme spolu hrali v Kanade, aj keď každý v inom meste, no cestovali sme spolu, a to sa nestáva veľmi často.

nifr3

Vďaka tejto profesii si veru pochodila kus sveta. Vnímaš aj nejaký rozdiel medzi fanúšikmi v jednotlivých krajinách?

Slovenskí fanúšikovia sú úplne úžasní. Rovnako mám rada aj poľských či ukrajinských. Prednedávnom som hrala v Miláne a tam bolo tiež úplne geniálne.

Na ktorú akciu z toho množstva, čo máš za sebou nikdy nezabudneš?

Tých bolo veľmi veľa, ale najviac pre mňa znamenalo A State of Trance v Holandsku (Nifra si na najväčšej oslave trancu na svete zahrala vôbec ako prvý dídžej zo Slovenska, pozn. redakcie). Vtedy som bola fakt poctená, že som v line upe, a že si môžem zahrať na takej mega akcii. Čo sa týka možno nejakých bizarností, keď som letela do Indonézie, mala som asi 25-hodinový let, dve hodiny na odpočinok a po nich som musela ísť hneď hrať. Bola som taká unavená, že som v strede setu stopla pesničku, pretože som si pomýlila player. V celom klube ostalo úplne ticho a ja som sa cítila fakt trápne. (smiech)

Vieš sa baviť aj na klasickej komerčnej diskotéke?

Áno, ak mám v sebe dostatočné množstvo alkoholu. (smiech) Ale nie, v podstate nemám nič proti komerčnej hudbe, no nevyhľadávam ju. Ak mám chuť na inú hudbu, pustím si napr. niečo od Foster the People alebo Lany Del Rey.

Tvoje meno sa spája s najlepšími svetovými dídžejmi ako Armin Van Buuren, Markus Schulz či Tiesto. Aký je to pocit?

Keď som začínala, vôbec som netušila, že sa to niekedy takto vyvinie a že raz budem vydávať vo vydavateľstve Armina, Markusa Schulza alebo že poprední svetoví dídžeji budú hrávať moje skladby. Nie je nič lepšie, ako keď ti človek, ktorý má už čo-to za sebou, pochváli tvoju najnovšiu produkciu.

Ako sa k tebe Armin vlastne dostal?

Keď som dokončila svoj prvý singel, poslala som ho do Armady (Armada Music – vydavateľstvo Armina Van Buurena, pozn. redakcie). Odvtedy bola väčšina mojich skladieb vydaná práve tu. V súčasnosti sa bez vlastnej produkcie, len ako dídžej, ďaleko nedostaneš.

Je to práve to, na čo si v živote najviac hrdá?

Určite. Vďačím za to svojej tvrdohlavosti a dúfam, že inšpirujem viac žien, ktoré možno váhajú pri rozhodovaní, či ísť za svojím snom alebo robiť to, čo im vravia všetci naokolo.

nifr5

A čo najbližšie plány?

Akurát som dokončila nový singel. Robím na ďalšej spolupráci a tiež ma čaká ešte týždeň v Miami. V máji vystúpim popri Paul van Dykovi v košickej Steel Arene a týždeň na to letím na turné do Ázie.

Posledná otázka, možno inšpirácia pre našich čitateľov – čo ťa dokáže na mužoch najviac ohúriť, a naopak, čo ti na nich najviac prekáža?

Čo sa týka výzoru, nemám žiadnu preferenciu. Páčia sa mi muži, ktorí majú charizmu a idú si za svojím cieľom. Naopak, veľa ega škodí.

Fotogaléria

Nifra – Dark Harbour

Pozn: Rozhovor bol realizovaný vo februári/2014Foto: Facebook, Instagram