Kapela Slza, alebo ak chcete, duo Slza. Ich zostavu tvoria na prvý pohľad neznáme tváre. Ak si však začnete googlovať mená ako Lukáš Bundil alebo Petr Lexa, zisíte, že Lukáš je dlhodobým členom kapely Xindl X, kde hrá na gitaru a Petr je bývalý účastník hlasu Československo, ktorý sa dostal do finálovej 24-ky a dnes je z neho veľmi známy youtuber s prezývkou Hoggy. 

Tak chlapci, ako ste sa dali dokopy?

Lukáš: Dlhšie som koketoval s myšlienkou založiť si vlastný hudobný projekt. Keď bolo moje odhodlanie väčšie, začal som hľadať speváka. Našiel som Petra, v tej dobe spievajúceho covery pesničiek na Youtube, neskôr si založil svoj kanál Hoggyho, čo bolo vlastne už počas našej spolupráce, kedy sme takmer 2 roky pripravovali projekt Slza.

03

Petr, na Lukášovu výzvu si okamžite pozitívne reagoval?

Petr: No okamžite nie, písal mi predsa cudzí človek. Ale potom som trošku pogooglil, pofacebookoval a zistil som, že Lukáš už nejakú dobu hrá a tak sme sa stretli. Potom som súhlasil.

Petr, ty si bol pred 4 rokmi v Hlase Československa a dostal si sa dosť ďaleko – až medzi posledných 24 finalistov. Nepremýšľal si už potom, že by si začal spievať?

Petr: Do tej doby mi to ani nenapadlo. Veľmi ma bavilo spievať, ale že by som sa tým živil, tak to ani nie. Do Hlasu som sa tiež dostal tak, že som len do rádia poslal svoju pesničku a oni ju vybrali viac-menej náhodou. Keď som sa potom prebojoval do 24-ky, tak som nad tým premýšľal, pretože ma to začalo baviť a Lukáš sa vlastne ozval pol roka potom. Sám som vlastne nič okrem tých cover videí s hudbou nerobil, pretože som možno aj trošku dúfal, že sa mi niekto ozve na základe Hlasu.

Lukáš: Ja som napríklad ani nevedel, že bol v Hlase, dozvedel som sa to až potom.

Prečo a ako vznikol vlastne názov Slza?

Petr: Hudba, ktorú tvoríme, vyvoláva rôzne emócie. Dojíma, nabudzuje, zosmutňuje, rozveseľuje. Tieto emócie niekedy sprevádzajú slzy, v čom je vlastne taká symbolika. Preto Slza.

Peter ty si vraj dlho hral v divadle?

Petr: Ako malý, áno v Českých Budejoviciach.

Počuli sme, že chcete v hudbe otvoriť novú „čakru“, teda priniesť niečo nové českým a slovenským poslucháčom…

Lukáš: Dlhú dobu máme radi svetový súčasný pop. Tu alebo v ČR, keď sa povie POP, tak si každý predstaví Michala Davida a Karla Gotta, čo nemyslím vôbec v zlom, ale my myslíme súčasný pop, nie niečo, čo je 20 rokov niekde inde. Ani to nie je veľmi tak, že by sme chceli priniesť niečo nové, ale skôr nový prístup, ktorým hudbu robíme. Celkovo ako tá hudba znie.

Kto je ten najväčší kretén na československej hudobnej scéne, ktorý by mal skončiť?

Lukáš: Nikto taký mi nenapadá. (poloúsmev)

Ale no tááák, my to nikomu nepovieme. :-)

Petr: No ja keď počujem Slzu, tak to prepínam v aute. (smiech)

Lukáš: Momentálne sa snažíme so všetkými držať dobré vzťahy, takže vyložene, že je niekto kretén, to by som nepovedal. Aspoň nie nahlas. (smiech)

Dobre, tak dajme zo svetových, nech neurazíme niekoho domáceho…

Petr: Justin Bieber. Najskôr som si ho zastával, keď každý hovoril, že je „fakan“, ale keď som videl tie jeho excesy, že pľuval na koncertoch na fanúšikov a podobne… Povedal som si, že to teda asi „fakan“ bude…

05

Na Facebooku sa vám podarilo veľmi rýchlo dosiahnuť obrovský počet fanúšikov. Čo by ste poradili ostatným začínajúcim kapelám, aby dosiahli niečo podobné?

Lukáš: To my sami ani nevieme…

Peter: Mysleli sme si, že to bude mať úspech, ale že až takýto, to sme nepredpokladali…

Vaše pesničky znejú trošku depresívne, bude aj nejaká úplne pozitívna skladba?

Lukáš: Tak pozitívna, že nejaká „Slnce v duši“, asi nie.  Ale tie naše pesničky nie sú negatívne, snažíme sa, aby ich konce boli otvorené, aj klipy, ktoré točíme, nemajú zlý koniec… Môže si v tom každý nájsť svoje.

Čo vaša sprievodná kapela?

Petr: Ako Slza vystupujeme len ako dvojica, ale na koncerte máme ešte troch muzikantov. Takže je nás 5.

Lukáš: Veľa usporiadateľov koncertov si myslí, keď vidí, že „Duo Slza“, že prídeme na pódium s CD-čkom a že tam budeme stáť dvaja s playbackom ako Modern Talking. Ale my síce budeme znieť ako na nahrávkach, ale je to komplet živo hrané. Aj pesničky sú točené naživo, samozrejme je tam nejaký programing, ale inak sú točené naživo.

Predstavíte nám členov sprievodnej kapely?

Lukáš: Ja hrám na gitaru, Petr spieva, bubeník David Landštof, klávesista je aj náš producent Dalibor Cidlinský junior a na basu hrá Jan Cidlinský.

Lukáš, čo by si poradil ostatným hráčom na gitaru, ako preraziť?

Lukáš: Je to na každom človeku, čo chce a čo ho baví. Ak ho to bude baviť, bude ho baviť aj cvičiť. Ja som cvičieval aj 10 – 12 hodín denne na gitaru. Prišiel som zo školy, hral som do polnoci na gitare a až potom som si išiel robiť nejaké úlohy.

Kto vám pripravuje námety na videoklipy?

Lukáš: Prvý videoklip sme mali na svoje námety, ktoré sme konzultovali s režisérom. Myšlienky sme priniesli my, režisér so svojim tímom vytvorili scenár, podľa ktorého sa videoklip realizoval. Druhý videoklip, tam režisér vymyslel aj námet aj scenár, takže to bola jeho práca. I keď vlastne aj pri tom druhom videoklipe sme prišli so svojim námetom, ale ten, čo vymyslel režisér, nám prišiel lepší, takže sme sa rozhodli preň.

Pokračovanie rozhovoru na našom videu alebo v článku na SlovakWoman.sk