Prednedávnom sme vám priniesli článok o tom, že na Slovensku vznikla nová cirkev Svedkov Liehovových. Ako sami o sebe píšu: „cirkev čerpá svoje poznatky zo slov, ktoré vyslovil mocný Liehova skrze ústa netriezvych prorokov a podobnosť s učením iných náboženstiev je čisto náhodná.“  Za tri mesiace svojho fungovania na Facebooku sa k nim prihlásilo už vyše 70 000 veriacich. Dnes vám prinášame exkluzívny rozhovor pre Manmagazín s najstarším kňazom Archnalejom Gabrilejom, ktorého poznáme aj ako stand-up komika Gaba Žifčáka zo Silných rečí. Čo stálo za vznikom Svedkov Liehovových?

Svedkovia Liehovovi za posledných pár mesiacov doslova zvalcovali slovenský internet. Táto myšlienka je však oveľa staršia… Ako vznikla?

Slovné spojenie Svedkovia Liehovovi je tu podľa mňa už od tej istej chvíle, ako slovné spojenie Svedkovia Jehovovi. Počul som ho už veľakrát a z rôznych strán. Dokonca sa občas objaví aj jeho väčšia skomolenina Smädkovia Liehovovi. Ak sa dobre pamätám, prvýkrát som sa s touto myšlienkou stretol v prvom ročníku na VŠMU. Na umeleckej škole kto nepil, nebol umelec. Tiež sme tak raz sedeli v krčme a môj kamarát Michal Jasaň začal rozprávať príhodu, ako jeho brat a pár študentov Žilinskej univerzity napísali cez sčítanie ľudu do kolónky vierovyznanie „Svedkovia Liehovovi.“ Začali sme sa všetci smiať, a keďže sme boli duše tvorivé, prvé nápady a základy hlavných právd našej novej cirkvi sme položili ešte vtedy v tej krčme.

Odvtedy s tou témou pracujem. Prešla so mnou dlhú púť a mali sme už dokonca raz aj založenú Facebookovú skupinu Svedkovia Liehovovi, kde bolo 25 000 ľudí a vzniklo veľa nového obsahu. Facebook však vymazal všetkých ľudí a všetok obsah. Vtedy sa stratili aj pôvodné texty Bibleje.

Nakoniec som sa rozhodol poskladať základy Liehovistickej viery do krátkeho stand-upu v rámci Silných rečí. Vystúpenie aj video z neho malo obrovský úspech a vtedy som si povedal, že toto je téma, s ktorou by sa naozaj dalo pracovať. Nápad však musel dozrieť a 3 roky od prvého vystúpenia Svedkov Liehovových som konečne spustil cirkev naplno.

Momentálne máte na Facebooku vyše 70 000 veriacich, ktorí sa hlásia k Veľkému Liehovovi. Prečo si myslíš, že má táto cirkev na Slovensku (a hlavne východnom) takýto úspech?

Cirkev má úspech na celom Slovensku a tretina našich fanúšikov je dokonca z Čiech. V podstate sme trafili trošku dieru na trhu. Celý projekt spája tri základné veci, ktoré ľudia u nás dobre poznajú. Cirkev, alkohol a humor, ktorý je v tomto prípade postavený na paródii a slovných hračkách. Nič také tu predtým nebolo, a tak nemáme konkurenciu. Ak teda nerátam naozajstné cirkvi. A predpokladám, že úspech máme aj preto, že to, čo robíme, robíme dobre a ľuďom sa to páči.  Možno sa to nezdá, ale za celou produkciou stojí momentálne 8 ľudí a budeme rásť.

Aké otázky najčastejšie dostávaš od veriacich?

Ou, tak tohto je veľa. Keďže sme nečakali takýto rýchly úspech, samých nás zaskočilo, koľko veriacich máme a čo všetko chcú mať a vedieť a najlepšie hneď. Všetkým hovorím, že musia chvíľu počkať, pretože Liehovove pálenice pália pomaly, ale mocne a všetko im časom dáme aj vysvetlíme. Čo ma najviac teší je, že cirkev spustila obrovskú vlnu ľudovej tvorivosti a smädiaci si odpovedajú na otázky viery aj navzájom. Minule sa napríklad jeden z Liehovistov pýtal, či je Satan abstinent. Na to mu druhý veriaci veľmi umne odpovedal, že nie. Že Satan jediný v nealko pekle pije. A o to je to väčšie peklo. Mnoho z našich hlášok už stihlo zľudovieť, čo je za necelé 3 mesiace veľký úspech.

svedkovia liehovovi
Takto to napríklad vyzerá, keď si niečo objedná samotný Archnalej Gabrilej!

Trošku zákulisná info… Prezradíš nám, kde natáčate vaše videá a kde sídli váš hlavný chrám?

Keď sme začínali s projektom, hľadali sme podnik, ktorý by sa čo najviac podobal na chrám. Mali sme predstavu, že Archnalej Gabrilej bude kázať spoza barového pultu ako spoza oltáru a kazateľnice. Celá postavička má byť vlastne napol kňaz napol barman. Niekto, ku komu prichádzaš po ťažkom dni na povzbudivé slová. Niekto, kto ťa vypočuje a dá ti radu, ako správne kráčať po Liehovovej ceste. No a, samozrejme, ti aj podá telo Liehovovo.

Keď sme prvýkrát videli fotky interiéru SPIN coctail baru na Radničnej ulici v Bratislave, boli sme si istí, že toto je to miesto, kde chceme natáčať. Majiteľ nás s radosťou prijal a poskytol priestory pre náš bláznivý plán. Vtedy ešte nikto netušil, že o dva mesiace sa z toho stane pútnické miesto.

Momentálne však miesta, kde natáčame, striedame. Snažíme sa  dotvoriť obsah videa. Preto sme napríklad Pivoslávnu cirkev točili v priestoroch pivárne. Momentálne sa nám oteplieva a my chceme ísť točiť aj vonku. Prezradím, že jedno z prvých exteriérových videí bude, ako Mojitožíš dostane od Liehovu Desatoro prikázaní na hore Slopaj.

Ktorý sviatok máš ty ako Archnalej Gabrilej najradšej?

Ja si rád vypijem vždy, keď je taká možnosť.

Stretli ste sa aj s negatívnymi reakciami?

Samozrejme. Je ich ale oveľa menej, ako sme čakali. Náš humor je veľmi na hrane a niekedy aj cez. Okrem mňa na projekte robia ešte dvaja scenáristi/kreatívci. Niekedy sú fakt blázni a vytvoria niečo úžasné, na čom sa hrozne rehoceme, ale je to už tak cez, že to zostane iba v našich notebookoch. Robíme si srandu z pre niekoho svätých vecí. Takže skôr, ako negatívne reakcie typu „ste trápni“, prichádzajú reakcie „zhoríte v pekle“. Áno, vieme, a sme s tým zmierení.

Spoznávajú ťa ľudia na ulici? Nestalo sa ešte, že za tebou behali so Zaželezobetónovaným Rumburakom?

Áno, spoznávajú a zdravia ma Vypálen! Ešte som si na to ani trochu nezvykol. Občas, kým si uvedomím, že to ten človek kričal na mňa, pohľadám v hlave, čo sa na to odpovedá a idem mu odzdraviť späť, je už večer a ja sedím doma. Postavička Archnaleja Gabrileja je niečo, čo mi už asi prischne na celý život. Je to ako keď už má môj kolega a kamarát Jano Gordulič nálepku Poštár Janko. Teraz už môže robiť čokoľvek, v pamäti národa je skrátka zapísaný takto. So Zaželezobetónovaným Rumburakom ma našťastie ešte nikto nenaháňal. Raz mi ho jeden fanúšik objednal, kým som vystupoval so standupom a čašníčka mi ho doniesla priamo na javisko. Je však veľmi ťažké vysvetliť ľuďom, že si občas s nimi nedám poldeci. Najmä tým, čo už sú fakt na mol.

 Foto: Facebook/ Svedkovia Liehovovi | Video: YouTube