csm_photo_gabo_58a6b904c6Držiteľ najvyššieho možného vojenského uznania  ̶  červeného baretu, pôsobil v aktívnej vojenskej službe 21 rokov. Absolvoval výcviky s US Special Forces, britskými špeciálnymi jednotkami a izraelskými špeciálnymi jednotkami. Bol nasadený v rôznych bojových operáciách. Svoju profesionálnu kariéru ukončil ako inštruktor streľby a taktiky v 5. pluku Špeciálneho určenia, najelitnejšej špeciálnej vojenskej jednotky na Slovensku.

Ako dlho a v akých špeciálnych jednotkách ste pôsobili?

10 rokov som bol členom 5. pluku, čo je najelitnejšia skupina špeciálnych jednotiek na Slovensku.

Ako prebieha taký výber, výcviky do elitnej jednotky?

V rámci výberu sú to behy, dlhé pochody, fyzické testy, rôzne cvičenia. Veľmi sa testuje psychická odolnosť, záťaž pri minime spánku, deficite jedla. Či sa človek vie vyrovnať a prispôsobiť danej situácii, či sa vie prispôsobiť kolektívu. Veľký dôraz sa dáva na posúdenie tímovej spolupráce, či je uchádzač tímový hráč. V rámci výberu je veľmi dôležité tiež každého uchádzača dostať do problému, do ťažkostí, aby sa vedelo posúdiť, ako sa chová jeho psychika a psychická odolnosť v krízových situáciách. Ak sú aj takí, ktorí s ľahkosťou všetko prejdú, tak sa v rámci výcviku urobí všetko pre to, aby sa dostali do krízy, či už fyzickej alebo psychickej. Človek, ktorý nemal krízu a neviete, ako na ňu zareaguje, môže byť totiž nebezpečný pre seba a pre celú skupinu.

Ako dlho trvá taký výcvik?

Od prijatia po vycvičenie na určitý druh operácie, ako je napríklad Afganistan, je to približne 3 roky + výberový proces, ktorý  ̶  ak si odmyslíme administratívu  ̶  môže to trvať 7 dní, 9, 12, 14… Účel je, aby nikto nevedel, kedy sa to „peklo“ skončí.

383554_10152815385135328_1529434580_n

Funguje to tak, že v rámci výberu uchádzačov postupne vylučujú, alebo sa o prijatí dozvedia na konci?

Uchádzači z výberového konania najčastejšie odchádzajú na vlastnú žiadosť, pretože nevedia zniesť náročné podmienky, alebo z dôvodu zranenia ho lekár, ktorý je stále prítomný počas výberového procesu, nepustí ďalej, pretože by to mohlo ohroziť jeho zdravie aj celú skupinu. Prípadne ešte môže byť uchádzač vylúčený tímom alebo inštruktorom. Neustále prebieha určité vyhodnocovanie.

Sú medzi uchádzačmi počas výberového konania tipy či stávky na to, ktorý z nich to nezvládne?

Stále tipujeme :-) Vidíme ľudí, keď prídu a snažíme sa ich zhodnotiť, kto na to má a kto nemá.

Povedali ste, že výcvik do elitných jednotiek predbehol vaše očakávanie, že ste netušili, čo dokážete. Čo si pod tým môžeme predstaviť?

Pred tým, než som sa zúčastnil tohto výcviku, som si o sebe myslel, že som dobrý :-) Ale prišiel som a videl som, že sú ešte lepší ako ja. To, čo som zistil je, že sa dokážem vyrovnať s bolesťou a pretrpieť veci, o ktorých som si myslel, že sa nedajú vydržať, a že viem ísť ďalej. Nemalú úlohu zohráva aj tím, aby si ľudia v ňom vedeli navzájom pomôcť, pretože na každého raz príde kríza.

Čo je v rámci výcviku najhoršie?

Podľa môjho názoru aj z toho, čo som mal možnosť si vypočuť od mojich kolegov, sú najhoršie diaľkové presuny vo vysokohorskom prostredí  ̶  dlhé presuny s ťažkou záťažou.

To sa ide približne aký úsek a ako dlho?

Niekoľko dní, ak si prestavíte takú vzdialenosť, ako napríklad z Lešti do Žiliny, to je okolo 100 km. Ale započítajte si ťažký výstroj, hornatý terén.

Kedy najčastejšie odpadávajú prví uchádzači?

Prvú noc je tzv. „blackout“  ̶  zobudia vás uprostred noci a okamžite idete dlhý beh s ťažkým batohom za brutálneho tempa. Vtedy už odpadávajú prví ľudia.

Ste držiteľom červeného baretu, ako sa k tomu niekto dopracuje?

Človek musí mať dokončený preškoľovací výcvik, ktorý trvá 3  ̶  6 mesiacov, a dokončenú triednosť 3, t. j. všetky zoskoky, ktoré musíte mať urobené na danú triednosť, a musíte mať za sebou tzv. „Hell week“ (Pekelný týždeň)  ̶  to je jeden z veľmi náročných výberových procesov.

Skotsko_17

Aký cenný je pre vojaka baret?

Baret je najcennejšia vec, chlapi sa ho nechcú vzdávať za žiadnych okolností, ani v prípade byrokracie v armáde, pretože podľa nej má byť každý rovnako ustrojený. Tá hrdosť toho, že to nemôže mať každý, niektorých ľudí jednoducho štve. Je to niečo ako pre hokejistu, keď je držiteľom Stanley Cupu. Je to sen každého chlapa, ktorý ide do armády.

Akú najhoršiu situáciu ste zažili počas vojenskej praxe?

Najhoršie situácie sú tie, keď na vlastné oči vidíte kamaráta či kolegu, ktorý je v ťažkostiach počas nejakej akcie a vy mu nemôžete pomôcť. Jednoducho nemôžete. Toto je najfrustrujúcejšie, najhoršie zo všetkého, čo sa mi prihodilo. Nemôžete, nedovoľuje vám to situácia, neviete mu pomôcť. Je na tom zdravotne zle alebo zomiera, ale nedokážete s tým nič robiť.

Najsilnejšia zbraň, akú ste mohli ovládať?

Najsilnejšia zbraň je mozog, ale čo sa týka strelných zbraní, tých bolo veľa.

Najväčší kaliber?

12,7 mm, ostreľovačka. Strieľal som aj s raketometom PRG 7 a RPG 85. Z tanku som nestrieľal, takže asi tá ostreľovačka.

20140822_180037

Najobľúbenejšia zbraň?

Pištoľ Glock a útočná puška HK 416. Toto sú dve špičkové zbrane na špeciálne operácie. Veľmi univerzálne do rôzneho prostredia a podľa mňa najlepšie zbrane vôbec. Kvalitné, spoľahlivé, jednoduché. Pracujú, kedy chcete, vo všetkých podmienkach a v každej situácii bez minimálneho ošetrovania. Aj preto sú nimi vyzbrojené tie najlepšie špeciálne jednotky, či už tie americké Delta Force, Seal 6, poľský GROM atď.

Aktívnu vojenskú kariéru ste ukončili ako inštruktor špeciálnych jednotiek. Čo bolo vašou úlohou?

Pripravoval som ľudí na misie a na situácie, do ktorých sa môžu dostať na našom území alebo na misiách za našimi hranicami.

Môžete skonkretizovať, o aké misie išlo najčastejšie?

Rôzne, napríklad Irak, a poslednú dobu sme sa zameriavali na Afganistan. Príprava ľudí prebiehala za účelom čo najlepšieho zvládnutia techník, ktoré tam potrebujú. Aby boli pripravení na situácie, ktoré tam môžu nastať a v neposlednom rade na prostredie. Teda nejaká časť výcviku prebiehala aj vo vysokohorskom prostredí, kde je vo vysokých nadmorských výškach redší vzduch.

Kooperovali ste s nejakými zahraničnými jednotkami?

V Iraku sme pracovali sami. V Afganistane sme pracovali s americkou špeciálnou jednotkou. V rámci kooperácie prebiehal zjednocovací výcvik, či už na Slovensku alebo v Nemecku sa zjednocovali rôzne postupy a činnosti slovenských a amerických elitných jednotiek, ktoré tam mali prebiehať.

20140719_103626

O aké výcviky išlo v Nemecku?

V Nemecku je veľmi zaujímavé tréningové centrum, kde sú vystavané kópie afganských dedín. Išlo tam teda napríklad o presnú prípravu na terén, prostredie, lokalitu.

Čo bolo najzaujímavejšie na kooperácii s americkými elitnými jednotkami?

Pre mňa bolo veľmi zaujímavé, že sme sa stretli s inými ľuďmi, z iných jednotiek, neustále prebiehalo odovzdávanie informácií medzi jednotkami, ktoré sa vrátili z misií a tými, ktoré sme trénovali.

574572_10152816005050328_524959811_n

Sú americké špeciálne jednotky také dobré, ako sa o nich hovorí, alebo je to iba mýtus?

Tie americké jednotky, s ktorými som mal ja možnosť pracovať, boli na špičkovej úrovni. Materiálne mali to najlepšie, čo mohli mať a čo bolo vyvinuté. Všetkého mali dostatok, či už munície alebo náhradných dielov. Bol som prekvapený pripravenosťou samotných amerických vojakov. Nie je to iba mýtus, že tí Amíci sú dobrí, ale fakt som mal na vlastné oči možnosť vidieť, že boli naozaj na veľmi dobrej kondičnej, technickej a taktickej úrovni.

A keď to porovnáte so slovenskými vojakmi?

Mali sme veľkú radosť z toho, že naši chalani za nimi vôbec nezaostávali. Využili sme naše skúsenosti a Američania si tiež veľmi pochvaľovali spoluprácu s našimi jednotkami. V zjednocovacom výcviku sa často išlo až na hranicu bezpečnosti a únosnosti. Či už so streľbou alebo s výbušnými systémami.

Čo všetko sa trénovalo?

Cvičili sa napríklad presuny v otvorenom teréne, v meste. Na autách či bez nich. Samostatné presuny či presuny s ochranou niekoho iného. Prieskumné akcie, keď sa získavajú informácie o lokalite, kde sa pracuje a hľadajú sa lídri protivníka alebo sa hľadajú skrýše zbraní, drog či chemikálií na výrobu nástražných výbušných systémov. Trénuje sa vyhodnocovanie, plánovanie a samotná úderná akcia.

20140706_144405

Aké náročné sú tieto misie?

Ak by som to mal k niečomu prirovnať, tak je to, ako keby ste robili policajné vyšetrovanie, ale na území inej krajiny. Musíte si nájsť svojich informátorov, musíte vyhodnocovať informácie, ktoré vám prinesú, získavať informácie aj z iných spravodajských subjektov, analyzovať, ktoré vám pasujú na tú vašu lokalitu, na toho daného človeka, ktorého chcete dostať až po ukončenie, aby dôkazy boli také, že keď ho zoberiete, tak ho afganský súd usvedčí a odsúdi. Aby nebol prepustený napríklad pre nedostatok dôkazov.

Momentálne pôsobíte v Tactical Combat Academy. Odkedy pôsobí táto akadémia na Slovensku?

Od začiatku tohto roka.

Koľko kurzov je v ponuke?

Asi 50. Napríklad k pištoli máme 6 kurzov, Pištoľ 1 až Pištoľ 6. Základné sú Pištoľ, Puška, Ostreľovačka. Samozrejme príprava na zbrojný preukaz. A potom zvlášť sú taktické kurzy, ako je napríklad Bodyguard alebo PSD operátori ( kontraktori ), čo je momentálne aktuálna téma v súvislosti s Ukrajinou.

Čo sú kontraktori?

Sú to neoznačení platení vojaci. Napríklad v ozbrojenom konflikte na Ukrajine nepatria k ozbrojeným zložkám Ruska ani Ukrajiny. Ich misia je platená tými, ktorým slúžia. Kontraktori bojujú, robia eskorty, ale napríklad aj garde vojnovým reportérom. Je to veľmi dobre platený džob. Bežný kontraktor zarobí za deň 300 až 500 eur.

O ktoré kurzy je najväčší záujem?

Príprava na zbrojný preukaz a skúšky. Pištoľ  ̶  základná manipulácia s krátkou guľovou zbraňou. Sebaobrana, Útočná puška, Brokovnica a veľký záujem je aj o kurz ostreľovačov  ̶  to je taký chlapčenský sen, ale chodia na to dokonca už aj baby.

Prečo by som si mal nejaký kurz zakúpiť?

Pozriem si TV noviny a vidím, aký je nárast násilných trestných činov. Teda najčastejším dôvodom, prečo idú ľudia na naše kurzy, je chrániť sám seba, svoju rodinu a svoj majetok. Doba je taká, aká je, na Ukrajine je vojna, trestná činnosť stúpa, ale aj samotná brutalita stúpa. Keď si pozrieme Harmana, v minulosti sa nič podobné neudialo, toto bol prvý takýto prípad. Čiže dôvody sú ochrana osoby, majetku a zdravia.

20140706_111926

Aký je rozdiel kurzov Tactical Combat Academy a, povedzme, bežne na strelnici?

My učíme ľudí bojovať. Neučíme ich iba strieľať. Strieľať vás naučia hocikde. Bojovať  ̶  zaobchádzať so zbraňou, či už je to puška alebo iná zbraň tak, aby ste to vedeli urobiť nielen na strelnici, ale aj na ulici, kde je stres a keď máte adrenalín. Nielen cez deň, keď vám svetelné podmienky vyhovujú, ale aj v noci. A aj v činnostiach, keď máte vysokú dávku adrenalínu a vaše telo prestáva pracovať s jemnou motorikou.

Čo znamená to číslo 1 až 6 pri kurzoch Pištoľ, Puška?

Náročnosť  ̶  nielen technická, ale aj psychická. Môj tlak na účastníkov kurzu stúpa. Psychický aj fyzický. Aby zažili a dostali ten adrenalín, aby vedeli, čo ten adrenalín s ich telom a s ich mysľou robí. Ako je to naozaj. Že to nie je tak, ako to vyzerá vo filme, ale tá realita je úplne iná. Niektorí si myslia, že sú dobrí v tom a v tom a sami potom povedia, že je to ťažké, že majú adrenalín, a to ešte nikto po nich nestrieľa.

Na aké zbrane sa môžu účastníci tešiť?

Disponujeme zbraňami, ako je klasická guľová zbraň, pištoľ, konkrétne Glock, potom útočné pušky SA vzor 58. Brokovnice, tzv. pumpy značky Remignton, ostreľovacie pušky Remington 700 VTR. Máme aj tú najväčšiu puškovú ráž 12,7x99mm Steyer HS50. Čoskoro máme naskladňovať zbrane typu AR-15, M4.

V akých skupinách prebiehajú školenia a ako dlho?

5-10 ľudí, maximálne. Kurz trvá 3  ̶  4 hodiny. Niektoré taktické, ako je bodyguard či kontraktor, aj niekoľko dní. Všetko záleží od náročnosti.

Aké ďalšie zaujímavé kurzy sú v ponuke?

Veľký dopyt je po kurze sebaobrany, ako boj bez zbrane, ponúkame ich oddelene pre mužov a pre ženy. Ale máme aj kurzy sebaobrany s obuškom, s nožom… Kurz prežitia chystáme v budúcom roku. Koncom roku robíme prvýkrát tzv. Jungle Combat, ide sa na intenzívny kurz do Južnej Ameriky, bude tam 14 ľudí, všetko Slováci. Individuálny výcvik kontraktorov, pre všetkých, ktorí chcú pracovať v tejto oblasti, v priebehu niekoľkých mesiacov z nich vieme urobiť profesionálov.

20140629_143528

Ponúkate kurzy aj pre ozbrojené zložky?

Áno, školíme dokonca aj armádu a políciu, ktorá si u nás objednáva kurzy, či už individuálne alebo hromadne.

Vracajú sa k vám účastníci kurzu?

Máme 92 % návratnosť. Keď raz ľudia prídu, tak sa vrátia. Veľa ľudí bolo na rôznych kurzoch, školeniach, u rôznych inštruktorov. Ale to, ako im to podáme my, je pre nich úplný šok. Ľudia očakávajú, že prídu, vystrieľajú 100 nábojov za polhodinku. U nás sa venujeme nielen streľbe, ale aj výstroji, výzbroji, technike, taktike a pracujeme s psychikou. Čiže sa reálne učia bojovať, nie iba strieľať.

Čo ešte dostanú ľudia navyše?

Teraz v dobe, keď si môžete na Youtube pozrieť video na akúkoľvek tému, vedia ľudia získať veľmi veľa informácií, no nemajú sa koho opýtať. My sme tu pre nich, aby sa mali koho pýtať, a často ich prekvapíme odpoveďami, pretože nie sú typu „lebo“, ale vieme im reálne z našej dlhodobej praxe povedať, aký je náš názor a možno aj názory iných, s ktorými sme za svoju prax mali možnosť diskutovať. Výhody a nevýhody, aby si ľudia vedeli sami vybrať materiál, či je to zbraň alebo aj rôzne príslušenstvo. Čiže vo finále nie sú naše kurzy o 100 ranách za polhodinu, ale o 100 ranách za 3 hodiny, no každý jeden náboj má ako svoju cenu peňažnú, tak aj svoju cenu informačnú.

Najvtipnejšia príhoda na školení?

Mali sme na kurze jednu modelku s obrovským výstrihom a s obrovskými prsiami, a ako strieľala, tak jej tie horúce nábojnice padali za výstrih a vyhadzovala ich v predklone vo veľmi zaujímavej póze. Snažíme sa tie kurzy viesť v takom duchu, že keď je prestávka a keď sa vysvetľuje, aby sa tí ľudia aj uvoľnili, takže budeme radi, ak čitatelia prídu na naše kurzy  ̶  okrem zážitku, informácií a skúseností od tých najlepších sa ešte aj pobavíte.