Slovenskí Rómovia sa pýšia skvelým životom. Väčšina z nich totiž sedí doma, poberá dávky od štátu a kritizuje pracujúcich ľudí, ako málo sa snažia a aké to kvôli nim majú ťažké. Lezie vám to na nervy? To ste ešte nevideli Rómov v Moldavsku a Rumunsku! Tí sa môžu pochváliť luxusom, o akom sa vám ani nesníva.Na internete sa objavili zaujímavé informácie o tom, že práve Rómovia by mali byť neporovnateľne bohatší ako bežní smrteľníci, a to aj napriek tomu, že drvivá väčšina z nich oficiálne nepracuje – a nikdy ani nepracovala. Rómovia pritom v lepšom prípade neplatia dane, v tom horšom sú oslobodení aj od platenia vody a elektriny. Vraj preto, že peniaze na účty nemajú odkiaľ vziať. Všetko je ale, zdá sa, inak.

Spomínaná situácia sa týka napríklad aj rumunského mesta Buzesku, ktoré sa rozprestiera 80 kilometrov juhozápadne od Bukurešti. Ide o malé mestečko s približne 800 príbytkami, avšak každý z nich má hodnotu, a teraz sa podržte, 2 – 30 miliónov eur! Slovom tridsať miliónov! Zrejme aj preto je samotné Buzesku vnímané ako rumunské Beverly Hills. Kráľom tamojších Rómov je Florian Chioaba, ktorý titul zdedil po svojom otcovi. Ročný príjem tohto cigánskeho vládcu sa pritom pohybuje v rozmedzí 50 – 80 miliónov eur. Šialená suma, no ani zďaleka nie konečná!

Na fotke je cigánsky „barón“ z Rumunska Florian Chioaba.

Klan Koldash, ktorému Chioaba vládne, pozostáva približne z 300 rodín. Všetky žijú v Buzesku a minimálne polovica z nich vlastní dom v hodnote troch miliónov eur, respektíve vyššej. Celkový príjem Koldash „klanu“ činí ročne 300 000 000 – 400 000 000 €, pričom peniaze pochádzajú prevažne z trestných a kriminálnych činností, pašovaní cigariet z Rumunska do západnej Európy, hotelierstva a obchodu. Poniektorí obyvatelia sa pritom venujú aj chovu ošípaných a kráv, avšak tie majú zväčša len pre vlastnú spotrebu. Mimochodom, samotný cigánsky „barón“ Chioaba vo svojom dome disponuje záchodom, na ktorý bolo použitých až 55 kg zlata. Zrejme aj preto sa celková hodnota jeho nehnuteľností odhaduje na 4 miliardy €.

Buzesku ale s 5 000 obyvateľmi nie je jedinou zlatou dolinou Rómov. Podobne si žijú aj cigáni v Moldavsku, kde je ročný príjem ich komunity 20 – 40 miliónov eur. Zatiaľ čo v Moldavsku sa o chod spoločnosti stará „barón“ Cherar Arthur, v takom Kosove je to „barón“ Nedzhmedina Nezir. Príjmy jeho skupiny sa odhadujú asi na 100 000 000 € ročne.

Rumunskí Rómovia žijú doslova v palácoch.

Paradoxom je, že takto bohatí Rómovia nemajú prakticky žiadne výdavky. Vláda ich totiž kvôli „zlej“ finančnej situácii oslobodila od platenia daní voči štátu. Ich jediná platba predstavuje poplatok za domy vnímané ako „nedokončené“. Ide o sumu približne 200 – 300 eur ročne, čo je pre týchto Rómov zanedbateľnou položkou.

Zdroj: Viola.bz | Foto: Viola.bz, Youtube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš
Normálny slovenský chalan, ktorý sa snaží užívať si každú sekundu svojho života. Medzi jeho záľuby patrí napríklad šport ale aj kultúra. Nebojí sa spraviť si srandu z čohokoľvek, ani sám zo seba.