Luník IX je najväčšie rómske sídlisko, na ktorom býva 6-tisíc obyvateľov. Mnohým ľudom sa však táto oblasť nespája práve s najpozitívnymi dojmami, takže kompetentní v meste Košice si zrejme povedali, že je na čase to zmeniť a ošarpané príbytky Rómov vymeniť za niečo luxusnejšie. 

S výstavbou mestskej časti Lunik IX sa začalo na konci 70. rokov 20. storočia. Pôvodne bola projektovaná ako sídlisko typu ABC, ktoré mali obývať predovšetkým vojaci (A-armáda), policajti (B-bezpečnosť) a Rómovia (C-Cigáni). No už od začiatku to bolo úplne inak a väčšinu obyvateľstva tvorila najmä posledná menovaná skupina.

Na sídlisku, ktoré je zamorené smradom, neporiadkom, smetím a je problémovou témou pre celé Slovensko, žijú najmä neplatiči alebo dlžníci za nájomné a energie

Mesto Košice spoločne s mimovládnou organizáciou ETP Slovensko vyhlásili súťaž o najlepší architektonický nápad, ako by mohol Luník IX v budúcnosti vyzerať. Najlepší návrh vytvorila skupina architektov Oto Nováček, Zuzana Capková, Marek Trebula, Patrik Bartas, Kristína Bogárová, Jakub Budaj.

Takto by mohol o pár rokov vyzerať Lunik IX

Luník IX

Zdroj | Foto: Aktuality.sk