Obrovské toky dát, minimálna latencia a takmer mizivá spotreba energie. Toto všetko ponúka super sieť, ktorá spojí komunikáciu, ovládanie priemyslu, ale aj internet vecí či inteligentné mestá.

Dátová sieť 5G nie je evolučným krokom, známych 2G, 3G a 4G, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Malo by ísť o úplne nový druh dátovej siete s prenosovou rýchlosťou až 10GBit/s, odozvou 1 milisekunda a s možnosťou pripojiť až milión zariadení na jednom kilometri štvorcovom. Načo takáto super sieť? Pokryje všetko! Mobilnú zábavu, virtuálnu realitu, inteligentné mestá a všetok priemysel.

Sieť budúcnosti predstavili na konferencií Huawei Innovation Day. Šéf marketingu bezdrôtových sietí Qiu Heng opakovane zdôrazňoval, že ide o úplne nový druh siete okrem iného aj preto, že majoritné pripojenie nebudú tvoriť inteligentné telefóny. Nová vysoko rýchlostná sieť zaistí pripojenie osobnej a zábavnej elektroniky, komunikáciu, riadenie priemyslových strojov a zabezpečovať má tiež internet vecí.

5g-speedometer-logo

Mohlo by sa zdať, že gigabajtové toky dát sú zbytočné. Ostatne na multimediálny obsah vo vysokej kvalite nám bohato stačí 30MBit/s. Avšak virtuálna realita pracuje s tokmi viac ako 4GBit/s, čo už je poriadna porcia dát. Super rýchlosť siete je zasa nevyhnutná pre riadenie priemyselných strojov. Len pre predstavu. Streamovanie videa pri dobe odozvy 10 milisekúnd je absolútne bezproblémové. Pri priemyselných strojoch je prípustná doba odozvy desaťkrát nižšia, teda jedna milisekunda.

Ďalšou požiadavkou, ktorú má 5G riešiť, je energetická nenáročnosť. Tá súvisí s internetom vecí a inteligentnými mestami. Tie síce nevyžadujú vysoké dátové toky, no musí tu byť zabezpečená 100 % dodávka energie aj v krízových situáciách. Čo by mohlo byť finančne veľmi nákladné. Avšak pri nízkej energetickej náročnosti tento problém odpadá. Jedna batéria by tak mohla vydržať až roky.

5_keys_to_5g

Aj keď sieť ešte nemá konkrétne špecifiká, v prevádzke by mala byť už v roku 2020 a do roku 2025 sa počíta so 100 miliardami pripojených zariadení. Sieť sa testuje v lokálnom merítku už dnes, no prvá reálna zaťažkávacia skúška príde počas Olympiády v Soule v roku 2018.

5G by mala fungovať pod 6GHz, kde v súčastnosti prebieha všetka komerčná prevádzka, teda wi-fi, bluetooth, DVB-T, GSM, 3G, 4G. Pre získanie a uvoľnenie najlukratívnejších frekvencií sa postupne rozlúčime so všetkými doterajšími “géčkami”. Zmeny budú mať vplyv aj na pozemné digitálne televízne vysielanie a to tak, že televízia bude ochudobnená o časť kmitočtov. Tento problém má vyriešiť nahradenie terajšej DVB-T efektívnejšou DVB-T2.

Zdroj: technet.idnes.cz l Foto: cnet2.com, networks.nokia.com, depositphotos.com