Odnímateľná kabína je dielom ruského vynálezcu Vladimira Tatarenka a v budúcnosti by mohla výrazne zvýšiť šance na prežitie pre cestujúcich v lietadlách. 



Ruský vynálezca Vladimir Tatarenko verí, že jeho nápad s odnimateľnou kabínou lietadla môže naozaj fungovať a zachrániť životy pasažierov počas leteckej katastrofy. Na projekte vraj pracuje už viac ako tri roky a dokonca si ho nechal už aj patentovať. V podstate ide o to, že lietadlo by bolo ako skladačka. Kabína s cestujúcimi, ako môžeme vidieť v ukážkovom videu, je samostatný diel, ktorý sa v prípade nehody jednoducho oddelí od zvyšku lietadla, v určitom momente sa nad ním vysunú padáky a tesne pred stretom zo zemou alebo napríklad aj vodou sa naspodu kabíny nafúknu akési vzduchové nárazníky. Nápad je zaujímavý, no reakcie naň sú medzi ľuďmi rôzne. Niekomu sa táto myšlienka páči, niekto ju považuje za žart a iný sa obávajú, že by sa príliš odrazila na cene letenky.

lietadlo s odnímateľnou kabínou

Vo svojom prezentačnom videu Vladimir Tatarenko argumentuje aj tým, že za posledných 10 rokov sa až 72 % leteckých katastrof stalo pri ustálenom lete vo vzduchu a podľa vykonaných analýz až 75 % z týchto nehôd je spôsobených zlyhaním ľudského faktora buď chybou pilota, alebo zanedbaním technických prehliadok zo strany aeromechanikov.

Lenže nie všetci prijali túto myšlienku s nadšením

Jedným z protiargumentov je paradoxne fakt, že leteckých katastrof, ktoré vzniknú zlyhaním ľudského faktora alebo technickou poruchou stroja počas už ustáleneho letu vo vzduchu, je málo a náklady na výrobu takýchto lietadiel by boli neefektívne. Ceny leteniek by sa podľa niektorých “odborníkov” závratne zvýšili a letecká doprava by sa mohla stať dostupnou iba pre tých najbohatších. Mnohí sa tiež pýtajú, čo sa stane so zvyškom lietadla a aké šance na prežitie budú mať piloti.

odnímateľná kabína lietadla môže zachrániť životy

Podľa Tatarenka by sa cena letenky zdvihla o 15 %, no let by bol neoceniteľne bezpečnejší. Na názor sa dokonca pýtal aj širokej verejnosti a zistil, že až 95 % opýtaných ľudí by si priplatilo za let v takomto lietadle. Nikde sa však neuvádza, koľko ľudí bolo do ankety zapojených.

lietadlo, ktoré myslí na bezpečnosť cestujúcich

Len pre zaujímavosť, nápad s odnimateľnou kabínou lietadla tu bol už aj skôr. V roku 2013 si podobnú myšlienku nechal patentovať Airbus, ktorý sa však viac ako na bezpečnosť zameriava na väčší komfort pri odbavovaní odletov a príletov.

Zdroj: Youtube, Mashable | Foto:Youtube, Pixabay