Po rekonštrukcii je Vigľašský zámok v prevádzke a prístupný pre širokú verejnosť. 

grandviglas-ext

Zatiaľ v zámku pracuje 30 z celkovo plánovaných 40 zamestnancov rôznych hotelových profesií vrátane manažérskych. Ďalších desať miest bude postupne obsadených z cca 900 záujemcov, ktorí sa uchádzajú o prácu v hoteli.

Čo sa týka nákladov na rekonštrukciu jeho prestavby na zámocký hotel  The Grand Vígľaš ****, tie sa vyšplhali až na neuveriteľných 16 miliónov eur, pričom 6 miliónov eur bolo financovaných z eurofondov. Tento slovenský skvost je zároveň aj na zozname Národných kultúrnych pamiatok. Ako prezradil riaditeľ hotela Róbert Balek, prvé nádvorie je prístupné širšej verejnosti a druhé nádvorie je vyhradené pre ubytovaných hostí.

grandviglas-vnutornenadvorie

Taktiež dodal, že ruiny zámku odkúpil od obce súkromný investor –spoločnosť Zámok Vígľaš v roku 2007, kedy sa začal realizovať projekt jeho obnovy pod dohľadom odborníkov z pamiatkových úradov. V roku 2009 sa začal s obnovou hradného opevnenia, priľahlých bášt a zámockého objektu. Z pohľadu 4-ročnej obnovy pôvodného hradu je tento objekt nielen slovenským unikátom, ale aj unikátom v strednej Európe.

GrandViglas-restauracia

Pred vyše rokom, konkrétne v septembri 2013, bola ukončená rozsiahla rekonštrukcia a v septembri 2014 prebehlo slávnostné otvorenie zámku ako kongresového hotelu The Grand Vígľaš**** s poskytovaním wellness služieb. V tomto roku sa stal zároveň aj oficiálnym sídlom Rádu mečov kruhu.

Zámok Vígľaš predstavuje symbol nového trendu v hotelierstve na Slovensku, ktorý svojím návštevníkom umožňuje  návrat do obdobia gotiky, renesancie i baroka a je aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale aj Slovenska. Hostia si taktiež môžu pozrieť zbierku zbraní v rytierskych sálach a na chodbách, či obchod so suvenírmi spolu s výstavou fotografií z rekonštrukcie na vstupnom nádvorí.

grandviglas-recepcia2

Izby v zámku sú rozdelené do siedmich kategórií a zariadené dobovým nábytkom v stredovekom štýle. Ťahákom je napríklad aj Veľká Kongresová sála kráľa Žigmunda pre 200 osôb, vytesaná do skaly a menšia sála kráľa Mateja Korvína, Biely a Červený salónik či Malá a Veľká rytierska sála s kaplnkou, ktorá bola zasvätená sv. Michaelovi Archanjelovi arcibiskupom Mons. Leopoldom Mancinim z Vatikánu.

GrandViglas-izba

Okrem unikátov s historickou tematikou hotel ponúka aj wellness centrum,  Wellness – Queen Barbara Spa, pomenované po kráľovnej Barbare Celjskej, pretože tu ako kráľovná a manželka cisára Žigmunda dlhé roky žila a spravovala okolité panstvo, majetky.

grandviglas-bazen

Ak by ste teda zatúžili vidieť a vychutnať si atmosféru Vigľašského zámku naživo, vyberte sa na stredné Slovensko :)