Mnoho Slovákov, ktorí skončili bez práce, sa rozhodlo odcestovať za prácou do zahraničia. Ak rozmýšľate nad niečím podobným, tento článok je smerovaný práve pre vás.Pred pár mesiacmi i skončila škola a takmer každý jeden spolužiak sa zastavil nad jednou otázkou – čo ďalej? Do žiadnej roboty nikoho nevezmú, lebo prax je prax a nie všetci majú toľko šťastia, čo ja, že do roboty chodiť nemusia (viem, som šťastný hajzel). Ale aby som vedel, aké to je pracovať, rozhodol som sa odcestovať do Anglicka a podať vám report o tom, či to Slováci v zahraničí majú naozaj také, ako každý rozpráva.

Presne pred mesiacom som odletel do Yorkshiru s pár librami vo vačku a aj tak si myslím, že som si so sebou zobral viac, než ktorýkoľvek iný človek. A keďže som hardcorista, tak na môj príchod do tej krásnej krajiny som si nevybavil nič – ani ubytovanie, ani robotu a prišiel som sem ako každý iný Slovák. Po prílete som absolútne netušil, koľko je hodín, lebo môj telefón sa počas letu vybil, a tak som oslovil neznámeho chalana na letisku, či mi nemôže povedať presný čas. Po menšej debate sa zistilo, že chalanisko je tiež zo Slovenska a náhodou aj z toho istého mesta ako ja, tak sme sa zasmiali a požičal mi nabíjačku, nech si nabijem mobil a môžem nájsť nejaký nocľah. Aby som nezabudol, chalan robí v nejakom meste v hoteli upratovača a o tri hodiny na to som už ležal v teplej izbietke s internetom, takže žiaden problém.

InstagramCapture_36f4b9b2-cd1c-4101-827d-a3238feccec8

Druhý deň môjho pobytu v Anglicku som celý prespal, takže som nič nevyriešil, nič nevybavil, nič nejedol, ale zato nič ani neminul. Avšak na tretí deň som to už nemal až také ľahké. Povedal som si, že by bolo treba zistiť nejaké lacnejšie ubytovanie a hlavne nejakú prácu. Zo skúsenosti, ktoré som našiel na internete, som v ďalšom meste objavil Share house (typické ubytovanie pre prisťahovalcov, kde bývate s neznámymi osobami rôznej národnosti – ja som mal šťastie, že som býval so Slovákmi). A potom prišla tá najťažšia vec, zohnať prácu.

Zabudnite na to, že tam existujú weby ako na Slovensku, kde vám vyskočí milión ponúk na prácu. Ak nemáte kontakt alebo dopredu vybavenú robotu, ste „v lone mladej panny“. Ale keďže som išiel, ako som spomínal, bomby, tak som sa vybral von a prvého človeka, ktorého som stretol, som sa spýtal, či nevie o nejakej práci. S veľkou ochotou som sa nestretol a starší pán ma poslal do ehm… ale ja som sa nevzdal a skúsil som to znova pri ďalšom okoloidúcom. Teraz už s inou reakciou – mladá baba mi povedala názov agentúry, kde sa mám ísť spýtať, tak som dal na jej slová. Prišiel som na miesto činu a tam sa porozprával s ďalšou babou, na ktorú som hádzal očkom, aby sa pozrela do papierov na nejakú super robotičku pre mňa. O dva dni na to som nastupoval do roboty, kde bolo celou mojou náplňou práce kontrolovať, či sú v poriadku kuchynské linky . Za týždeň som mal zarobené toľko, čo na Slovensku nemá niekto za mesiac.

_MG_67901

Toť moja skúsenosť o tom, ako to funguje v zahraničí, ale upozorňujem vás – nie všetkým sa pošťastí ako mne. Každý jeden Slovák, ktorého som stretol, mi povedal, že pracuje v sklade pre nemenovaný obchod. Samozrejme, všetci nezabudli dodať, že to nie je med lízať a makajú ako fretky za týždennú výplatu, ktorá sa už dá prirovnať k tej slovenskej. A ani jeden mi nechcel veriť moju skúsenosť, vraj som mal obrovské šťastie, ktoré sa nestáva tak často.

Na koniec už len dodám – verte mi, nie je to tu také, ako každý rozpráva. Aj “vonku” si musíte tie peniaze zarobiť a niekedy ešte ťažšie než doma. A ak uvažujete o tom, že si pôjdete zarobiť do zahraničia, tak si vždy, ale vždy vybavte robotu dopredu. To isté platí aj o ubytovaní.

PS: A fakt je pravda, že všade dobre doma najlepšie! :)