Do redakcie sme dostali malú sympatickú mašinku s názvom Asus EEE Book X205 TA. Ak si niekto z vás spomína na nedávnu a nie príliš slávnu éru minibookov taktiež od tohto výrobcu označovaných ako rada EEE, určite najskôr ohrnie nosom. Nemusíte sa však obávať, ide o úplne novú generáciu malých prenosných notebookov, dnes už ale úplne s iným výkonom.

Zariadenie, ktoré testujeme, má štvorjadrový procesor Intel Atom. Ten sa niekomu môže zdať ako nie príliš výkonný, no zariadenie beží na super rýchlom SSD hard-disku s podporou 2 GB RAM. Samozrejme, že herný výkon to nebude, ale tento procesor bol vyvinutý pre mobilné zariadenia a aj vďaka nemu vydrží batéria na tomto notebooku 12 a viac hodín.

Asus_X205TA_Teaser

Veľkosť operačnej pamäte 2 GB RAM tiež nepatrí medzi parametre, s ktorými by ste išli súperiť s drahými počítačmi, no zoberte si, koľko je ešte počítačov v obehu, ktoré majú 1GB RAM a menej. Tento parameter je dnes ešte stále nadštandard. Keď k procesoru a operačnej pamäti RAM pripočítate ešte fakt, že systém beží z rýchleho SSD disku, ktorý potom nepotrebuje až taký super výkon na procesor a veľkú pamäť, dostávate zrazu, dá sa povedať na dnešné pomery, super rýchle zariadenie.

tAxPk1V9a3Uox057_setting_fff_1_90_end_500

Displej o veľkosti 11,8 palca a výšku zariadenia 1,75 centimetra si každý môže vyložiť po svojom. Niekto totiž potrebuje väčší displej, niekto potrebuje zase vyššiu mobilitu. Nás upokojuje fakt, že zariadenie má plnohodnotné rozloženie kláves a môžete tak bez problémov, ako aj my počas tvorby tohto článku, písať bez obmedzení desiatimi prstami.

Rwxw1InretEUvBHm_setting_fff_1_90_end_500

Aby sme iba nechválili, pretože iba od toho tu určite nie sme, poďme k nevýhodám. Nevýhodou je určite malý hard-disk, ktorý má iba 32 GB. Po nainštalovaní systému a Office 365 vám reálne zostane plus-mínus 10 GB, ale viete si dokúpiť micro SD kartu, dnes už bez problémov 128 či 256 GB. Vďaka novým technológiám sa bude aj rýchlostne táto karta správať ako ďalší SSD disk, čo je vlastne super.

naXVSSnp38qRPT1o_setting_fff_1_90_end_500

Ďalšími nevýhodami sú určite integrovaná webkamerka s 0,3 MPx rozlíšením, touchpad, ktorý by sme ale mohli radiť medzi tie nadštandard medzi notebookmi s Windows zariadeniami – ono totiž na ten macovský touchpad nič nemá :-/. No a vyhotovenie celkovo je, samozrejme, z lacných plastov, ktoré sa prehýba v postate zo všetkých strán. Na obranu výrobcu však musíme povedať, že je zariadenie pomerne atraktívne a hlavne, a teraz prejdeme k argumentu, ktoré zmaže tieto dva posledné odstavce s výčitkami: všetko toto, vrátane Windows 8.1, Office 365 na rok, 500 GB Asus webstorage na 2 roky, stojí, držte si sánky: menej ako 200 Eur.

Viac si môžete pozrieť v našom rozbaľovacom videu tu:

Po niekoľko dňovom používaní sa musíme vrátiť k touchpadu. Výhodou je, že je pomerne veľký, čo je fajn, reakcie sú tiež dobré a celkovo sa vám s ním bude dobre pracovať. Problémom sú iba momenty a tento fakt spája všetky touchpady na zariadeniach s Windows, a to je, že je potrebné akési “prebudenie” toho touchpadu, teda prvé scrollnutie stránky, napríklad po dlhšom nepracovaní s touchpadom, jednoducho nereaguje. Musíte urobiť prebratie touchpadu, ktorý následne pracuje normálne. Čo je ale, samozrejme, sila zvyku a dovolíme si tvrdiť, že mnoho užívateľov si to dnes už ani neuvedomuje.

01

Ďaľšou trošku nevýhodnou z praxe je písanie na klávesnici na kolenách. Notebook je tak ľahký, že vám dobre nedrží na kolenách :-), ale, samozrejme, s trochou praxe si na to zvyknete. Ešte jedna malá výhrada ku klávesnici – nie je to taká tá super ultra thin tenučká klávesnica, má o milimetrík hlbší stisk klávesy, ale žiadnu nepríjemnosť s tým spojenú sme nezaznamenali a celý tento článok bol na nej pomerne príjemne písaný.