5. novembra sa v slovenských kinách začala premietať 24. Bondovka, Spectre. A keďže Bond, James Bond je našou šálkou kávy, vybrali sme sa do kina na premiéru.Úvod nás očaril, väčšinou začínajú filmy s Jamesom akčne, naháňačkou, bitkou. V Spectre je to inak, do deja vás doslova vtrhne atmosféra mexického pouličného festivalu, rytmická hudba, dav ľudí v maskách. No a potom začne akcia a naháňačka, veď bez nej by Bond nebol Bond.

Po úvodných akčných scénach sa znovu zoznámime so známymi tvárami z MI6, Q, M, Monneypenny. V podstate je celý dej tak trochu predvídateľný, presne podľa vzorca 007. Nesmie chýbať Aston Martin, nový a krásny superšport so špeciálnymi úpravami, ktoré sú výnimočne predstavené skôr vtipne, ako akčne. Vtipných scén nájdete vo filme až podozrivo veľa. Dedka blokujúceho agenta 007 so svojim Fiatíkom, ochrankára, ktorého Bond odzbrojí slovami “zostaň”.

Na druhej strane je film sčasti dojímavý a nostalgický, v momentoch, kedy Bond girl spomína na svojho otca a Bond na rodný Skyfall. Keď už sme pri Bondovej slečne. Pôsobí inak, ako všetky predošlé, je nežná a má city, ktoré jej aj veríte, od začiatku do konca. Nie ako mrcha Vesper z Casino Royale. Bond girl stvárnila Léa Seydoux , takže mužské oko má na čo pozerať. Samozrejme, James je záletník, dať jednu za celý film by bolo málo, takže sa môžete tešiť aj na zápletku s vdovou, ktorú stvárnila očarujúca dáma Monica Bellucci.

Spectre ženy

Zápornú postavu stvárnil vo filme Christoph Waltz. Úloha Bondovho úhlavného nepriateľa mu sadla dokonale. Pokoj a úsmev, s akým konal všetko zlo, vytočí aj priemerného diváka, nie samotného Bonda. Ernst Stavro Blofeld, ktorého Waltz stvárnil, je typ postavy, ktorej by ste jednu vrazili iba preto, že vkročila do miestnosti.

Ak by vás dej nechytil, o čom pochybujeme, film stojí za pozretie už kvôli efektným destináciám, ktoré Bond navštívi. Mexiko, Alpy v Rakúsku, nočný Rím. Vyzdvihnúť musíme výnimočne aj úvodnú zvučku, prvý krát v nej nešlo iba o abstraktné zobrazenie budúceho deja filmu, ale priniesla aj niečo navyše. Writing’s On The Wall v pozadí vám jednoznačne povie, “áno, ste na premietaní nového Bonda, pokojne sa usaďte”. Soundtrack vytváral skvelú atmosféru počas celého filmu, dokonca musíme ponížene priznať, že sme raz vytiahli iPhone a “šazamli” si jednu pieseň.

Je teda Bond tým, čím býval? Nie je, zmenil sa s dobou, ale rovnako sa zmenil aj divák. Preto si myslíme, že Spectre zožne v kinách zaslúžený úspech a režisér Sam Mendes môže byť na svoje dielo hrdý. Návštevu kina a snímky Spectre rozhodne odporúčame.