„V kine dávajú It, pôjdeme na to?“ „Je to horor, ja nepôjdem.“ „Poď, je to podľa knihy Stephena Kinga.“ „Ach, tak dobre, veď čo zlé by sa mohlo stať,“ povedal som si, ja naivný idiot, pred pár dňami. It, v preklade To, som videl a bojím sa, že už nikdy nezaspím. Mohol by prísť totiž klaun.

Som človek, ktorý nemá rád dva filmové žánre. Horory a sci-fi. Ak by vás zaujímalo prečo, vysvetlím. Ak nie, pokračujte na ďalší odsek. Horory, lebo zaplatím si za to, aby som sa bál? Nelogické, no teraz som to porušil, veď horor podľa knihy známeho spisovateľa, to bude pecka. A sci-fi? Ak raz túto planétu ovládnu roboti, prosím, zastreľte ma.

Uvidíte všetko, čoho ste sa kedy báli!

Nedeľa večer, čas ako stvorený na kino. Vybrali sme si dokonca verziu s ozvučením Atmos, takže ak prší, kvapky počujete zhora, ak vták letí okolo, počujete, že letí okolo. A keď odporný klaun prichádza zozadu, tak počujete aj to! Skvelý nápad, skvelý…

Už trailer vám napovie, že to nebude dobré. Scéna s chlapčekom, ktorý sa rozpráva s klaunom vykúkajúcim z kanálu, áno, to určite dopadne dobre.

Hneď v úvode filmu tomu chlapčekovi ten hnusný zlý klaun odhryzne ruku! A takto sa to nesie celým filmom. Vždy, keď je čas na to, aby ste sa báli, bude tam ten klaun. Klaun, klaun, klaun. Asi som dnes dostal koulrofóbiu.

Treba ale uznať, že It nie je iba lacnou lavínou strachu a desivých scén. Je plný vtipov, najmä vtipov malého okuliarnatého chlapca, ukážkovej obete šikany. Napriek tomu, že sú hlavnými postavami doslova deti, ich humor je sakra dospelácky a vo chvíľach, ktoré scenár ponúkne na to, aby ste si vydýchli a kontrolovane uvoľnili na smrť zovreté zvierače, ho naozaj oceníte. Akurát neviem, či sú tie vtipy v deji zakomponované pre to, aby ste nedostali infarkt, alebo práve naopak, aby ste sa uvoľnili, že už bude dobre. No, verte, nebude. Bude horšie.

Každá z postáv si v deji nesie akýsi svoj kríž a svoju fóbiu. Všetky tie fóbie sú stelesnené do tak odporných a reálnych kreácií, až si poviete, že tím zodpovedný za tento film, musel šľapať na prvotriednych narkotikách. It je horor vyhnaný do maximálnej úrovne. Ťahá mi na tridsať a musím priznať, párkrát som s kreslom splýval ako ďalší poťah. Dokonca som zvažoval, že si ponechám jeden najostrejší trojuholník nachos, aby som ho prípadne mohol použiť proti sebe, ak by bolo zle. Niečo ako posledná guľka v zásobníku.

Klaun Pennywise sa podľa legendy vracia každých 27 rokov. Aspoň tak dlho tento film vidieť nechcem, hoci bol po všetkých stránkach geniálny! Udeľujem desať červených balónikov z desiatich. Pochopíte, keď uvidíte. Brrrr…

Je polnoc a ja počujem zvuky. Mal som vás rád.

Foto: YouTube