Nájsť ukrytý poklad a nechutne zbohatnúť je snom každého z nás. Je to však reálny sen? Tento článok vás presvedčí, že je reálnejší, než by sa mohlo zdať.

 

Potopená španielska flotila s pokladmi (Florida, USA)

wreck-246060_1280

Ak by ste chceli ísť na drahšiu dovolenku a nemáte celkom predstavu, kam by ste šli, možno by ste mali zauvažovať nad Floridou. Nachádza sa tam totiž Treasure Coast, pobrežie, na ktoré príliv z času na čas vyplaví niečo naozaj cenné. V septembri 2013 tam rodina našla zlato v hodnote 270 000 eur len 140 metrov od pláže.

290632_v1

Ako je možné, že príliv v tejto oblasti vyplavuje také bohatstvo? Odpoveď sa skrýva v príbehu, ktorý sa stal v osemnástom storočí.

V roku 1714 sa skončila vojna o španielske dedičstvo, čo znamenalo, že Španielsko potrebovalo znovu získať financie stratené vo vojne. Našťastie mali v tom čase v Novom svete veľmi prosperujúce kolónie. Tak sa v roku 1715 rozhodli, že pošlú z Kuby do Španielska flotilu pozostávajúcu z jedenástich lodí plných perál, smaragdov, zlata a striebra. Bola to jedna z najväčších flotíl prevážajúca poklady vôbec.

Lode sa však nikdy nedostali do svojho cieľa, už na začiatku cesty sa stali obeťou atlantickej hurikánovej sezóny. Sedem dní po začatí plavby hurikán potopil celú flotilu a zabil tisícky námorníkov. A práve pozostatky z tohto obrovského pokladu sa dodnes vyplavujú na plážach Treasure Coast. Lákavá je najmä predstava, že z jedenástich potopených lodí, štyri vôbec neboli nájdené. Jedna z nich s názvom San Miguel bola ľahšia ako ostatné a predpokladá sa, že sa dostala severnejšie ako zbytok flotily. Len ona niesla poklad s hodnotou až 1,5 – 2 miliardy eur.

Miliónový poklad Foresta Fenna (Skalnaté vrchy, USA)

mountain-690104_1280

A teraz príbeh z trochu iného súdka a z modernejších čias. V roku 1988 známemu zberateľovi umenia Forrestovi Fennovi diagnostikovali rakovinu obličiek a dali mu len rok zostávajúceho života. Tak sa Fenn rozhodol pre dobrý čin – odhodlal sa rozdať nemalé bohatstvo, ktoré za svoj život nazbieral. Konkrétne išlo o zbierku drahokamov, zlaté nugety, vzácne čínske sošky a kolumbijské zlato, dokopy s hodnotou milióna až dva a pol milióna eur.

treasure-chest-619858_1280

Fennovi sa však asi veľmi nepozdávala myšlienka darovania na charitu. Namiesto toho uložil všetky svoje cennosti do truhlice a zakopal ju niekde v horách s tým, že kto ju nájde, ten si ju môže nechať. Odvtedy ubehlo už 20 rokov a aj napriek množstvu hľadačov pokladov sa truhlica nenašla a Fenn stále žije. Rakovinu nakoniec prekonal. Nápad so zakopaným pokladom sa mu však tak zapáčil, že si na ňom v podstate vybudoval spisovateľskú kariéru. Vydal memoáre, v ktorých nájdete indície k jeho nájdeniu.
Indície znejú približne takto:

Začni tam, kde teplá voda končí.
A pokračuj dole kaňonom.
Nie je to ďaleko, ale príliš ďaleko chôdzou.
Uložené pod domovom Hnedého.

Ďalšie indície, napríklad ako Poklad nie je na cintoríne, postupne zverejňuje na svojej webovej stránke. Jeho druhá kniha Príliš ďaleko chôdzou zužuje možné lokality pokladu na Skalnaté vrchy. Nanešťastie pre záujemcov o poklad, Skalnaté vrchy (Rocky Mountains) je pohorie dlhé až 4 800 kilometrov.

Nejasnosť indícií a fakt, že 20 rokov sa nič nenašlo, vzbudzuje v mnohých pochybnosti. Niektorí si myslia, že Fenn si celý príbeh s pokladom vymyslel, aby sa stal slávnym spisovateľom, niektorí zas, že Fenn chce dať ľudom niečo, čo považuje za cennejšie než poklad – vzrušenie z dobrodružstva. Aj napriek tomu sa každoročne nájdu desiatky nadšencov, ktorí sú Fennove zlato a drahokamy odhodlaní nájsť.

Poklad, ktorý zmizol vo výbuchoch (Nové Mexiko, USA)

290654

V roku 1937 sa mužovi menom Doc Noss podaril neobyčajný objav. Počas lovu na vysokú zver v južnej časti Skalnatých vrchov narazil na tmavú banskú šachtu. Po jej preskúmaní zistil, že sa v nej ukrývajú kostry, drahokamy a tisícky zaprášených kovových tehličiek.
Doc sa vrátil domov a so svojím objavom sa zdôveril svojej manželke. Tá hneď trvala na tom, aby jednu z tehličiek priniesol domov, aby ju mohli bližšie preskúmať. A čo zistili? Že tie zaprášené tehličky, o ktorých si pri zlom svetle myslel, že sú kovové, boli v skutočnosti zlaté. A pri bližšom prepočítaní tiež prišli nato, že v šachte ich odpočíva dokopy až 16 000.
Kebyže tento príbeh pokračuje tým, že manželia zlato tajne utrácali a užívali si do konca života, nikdy by sme sa o nich a ich náleze nedozvedeli. Manželov však postihol iný koniec a ani zďaleka tak šťastný.

Všetko sa to začalo Docovým nešťastným (hlúpym) nápadom rozšíriť vchod do šachty dynamitom. Pripadal mu príliš úzky nato, aby cez neho mohol bohatstvo rýchlo vynášať. Nie je veľkým prekvapením, že výbuch dynamitu šachtu zasypal a uzavrel. A ešte menším prekvapením je, že Docova žena krátko po tomto incidente zažiadala o rozvod.

Nakoniec Doca zlaté tehličky stáli nie len manželstvo, ale aj život. Zastrelil ho kolega, ktorému o ukrytom bohatstve povedal. Správa o poklade sa však rozšírila a onedlho ho hľadala nie len Docova rodina, ale aj veľa ďalších.

Ďalší vážny problém nastal, keď celú oblasť uzavrela americká armáda, ktorá tam začala prevádzať nukleárne pokusy. Nossova rodina sa začala sťažovať a keď oboznámila armádu o poklade, armáda šachty prehľadala a vyhlásila, že nič nenašla.
Do dnešného dňa nie je jasné, čo sa so zlatom vlastne stalo. Je možné, že ho zobrala armáda, že ho našli a utratili neznámi ľudia alebo že nikdy ani neexistovalo. Každopádne, jeho odhadovaná hodnota jednej miliardy eur motivuje množstvo ľudí, aby ho neprestávali hľadať do dnešného dňa.

Jama peňazí (Oak Island, Kanada)

skull-208586_1280

Oak Island je ostrov s rozlohou približne 140 akrov pri pobreží Nového Škótska v Kanade. Nachádza sa 200 metrov od brehu Atlantiku a je spojený s pevninou pomocou hrádze. Ostrov je známy ako Money Pit (Jama peňazí), lokalita, ktorú hľadači pokladov skúmajú už vyše 200 rokov.

Príbeh, ktorý všetko odštartoval, má veľa verzií a rokmi už ťažko rozlíšiť, čo je pravda a čo prikrášlenie. Ale tu máme základné fakty: v roku 1795 si Daniel McGinnis (vo veku šestnástich rokov) a jeho kamarát všimli, že na veľkej ploche v strede ostrova bola vykopaná a zase zasypaná zemina, a to jednoznačne ľudskými rukami. Veriac, že v jame by mohlo byť ukryté niečo vzácne, vykopali ju do hĺbky deviatich metrov. Vtedy narazili na vrstvu dlaždíc, ktorú nasledovali kamene s ryhami od krompáča. Niektoré verzie tvrdia, že približne každé tri metre tiež vykopali plošinu z drevených klád. Nenašli síce nič vzácne, ale ich príbeh sa rýchlo rozšíril a miesto, ktoré našli, si začali ľudia spájať s pokladmi Kapitána Kidda či ešte známejšieho Kapitána Čiernej Brady, Edwarda Teacha.

V priebehu nasledujúceho storočia bola jama mnohokrát znovu vykopaná, ale žiadny poklad sa nikdy nenašiel. Jedna expedícia však našla dlaždicu, na ktorom bol vyrytý nadpis: „Štyridsať stôp nižšie leží zakopaných dva milióny libier.“
Najhlbší výkop mal až 72 metrov a v priebehu rokov pri prieskume jamy zomrelo prinajmenšom šesť ľudí.

Existujú mnohé teórie, ktoré sa snažia objasniť, kto jamu vykopal a čo na jej dne ukryl. Najpopulárnejšie teórie hovoria o spomínaných pirátskych pokladoch, najmä o poklade Čiernej Brady, ktorý vyhlásil, že svoj poklad zakopal tak, že ho nenájde nikto iba Satan a on sám. Ďalšie špekulujú o námornom poklade španielskych námorníkov alebo o stratených šperkoch Márie Antoinetty.