Sloboda prejavu? Ruskej cirkvi to asi veľa nehovorí. Naposledy sa o tom presvedčila nielen rakúska metalová skupina Belphegor, ale aj jej fanúšikovia a celá verejnosť.Belphegor nie je v bežných mainstreamových rádiách či u širokej verejnosti známym pojmom, keďže štýl, ktorý skupina prezentuje, je okrajový. No metalovým fanúšikom je kapela dobre známa, veď títo blackmetalisti sú na scéne už 25 rokov a na konte majú 10 albumov.

mmp

To však ortodoxnej ruskej cirkvi ako dôkaz o “bezproblémovosti” nestačí, a tak sa Belphegor stali ďalšou kapelou, ktorá dostala v Rusku červenú. Už po prílete do Petrohradu miestny predseda ortodoxnej cirkvi opľul frontmana Sigurd Hagenauera. Následne na prvom koncerte ruského turné, ktorý bol v Moskve, najskôr znemožnili kapele kvalitné ozvučenie, napokon spevákovi odpojili mikrofón. Turné sa tým skončilo a ostatné koncerty boli zrušené.

Napriek cenzúre však členovia kapely odkázali ruským fanúšikom, že sa do krajiny vrátia, možno už po vydaní albumu, na ktorom Belphegor aktuálne pracuje.

Zdroj: Tvrebel.cz, Wikipedia.en, Youtube.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba