Stalo sa vám už, že ste si boli istý tým, čo hovoríte alebo robíte len do chvíle, kým to niekto nespochybnil? Ráno pri pohľade do zrkadla ste sebavedomý a odhodlaný, lenže počas dňa narážate na množstvo cudzích názorov a k večeru ste už taký malý, že by ste sa najradšej schovali do myšacej dierky. Prečo sme ochotní vzdávať sa seba medzi ostatnými? 

Sebavedomiu sa treba učiť

Ak nazrieme do slovníka cudzích slov, nájdeme tam definíciu sebavedomia ako vedomia vlastnej hodnoty, sily, dôležitosti. S takýmto vedomím sa však nerodíme, musíme ho získať počas života.

Deti sú ako špongie, nasávajú do seba všetko z okolia, a keďže svet dospelých je iný ako ten detský, stáva sa, že si deti nevšímame dostatočne. V období, keď si dieťa začína uvedomovať seba, získava o sebe dôležité poznatky a aj na základe nich si tvorí vlastné sebavedomie. Ak ale dieťa nemá dostatočnú odozvu, prestáva si veriť. Napríklad namaľuje obrázok a nikto z dospelých mu nevenuje pozornosť, zapíše sa to v jeho podvedomí a v neskoršom období sa môžu stať dve veci – buď prestane maľovať úplne (načo, veď neviem maľovať), alebo si bude svojim správaním vynucovať pozornosť každého.

Prečítajte si tiež: Strojcom vášho (ne)šťastného života je len sila myšlienok – spoznajte ju!

Dôležité je, že sebavedomie, ktoré máme sformované v detstve, zostáva neraz bez zmien aj v dospelom veku. To znamená, že dospelý človek sa riadi pocitmi z detstva, hoci si to vôbec nemusí uvedomovať.

Ako napraviť chyby z minulosti?

To akú výchovu ste dostali, dnes už nezmeníte. Problémom je, že sa u nás vychováva ku konkurenčnému mysleniu a egoizmu, a to nesie so sebou mnoho útrap. Dieťa si má osvojiť také vedomosti, ktoré vedú k „porazeniu nepriateľa“ a za nepriateľa sa považuje každý, o kom si myslíme, že stojí vyššie ako my. V takom svete predsa nemôžete mať priateľov. Už v škole je dieťa porovnávané s výkonom ostatných, nútené je byť najlepšie.

Vzdajte sa týchto stereotypov a začnite sa vychovávať odznova vy sami. Zbavte sa obáv a predsudkov, naučte sa konať podľa seba, verte, že dokážete čokoľvek.

Majte vlastné názory

Spoznajte sa. Zistite, čo sa vám páči, na čom vám záleží, kde chcete byť a s kým chcete byť. Potom to začnite prenášať do okolia.

Ak sa vám niekoho názor páči, povedzte to, rovnako nemlčte, aj keď s niekým nesúhlasíte. Nie je dôležité vyprovokovať hádku, ale vyjadriť svoju osobnosť.

Nikdy sa nenechajte prinútiť, prikloniť sa na stranu, s ktorou nesúhlasíte. Nebojte sa hovoriť nie a áno. Keď si chcete vybudovať sebavedomie, nesmiete ísť proti sebe ani za cenu nepochopenia ostatných. Pozor, nemýľte si to s tvrdohlavosťou alebo sileným prejavovaním ega. Mať vlastný názor a stáť si za ním je prejav vlastného vedomia. Nepotláčajte ho, naopak, rozvíjajte.

ako byť šťastný

Nebojte sa požiadať o radu

Nikto z nás nie je (aj keď vás to teraz asi zabolí) DOKONALÝ. Každý vyniká v niečom inom, každého baví niečo iné. Nie je preto nutné, hrať sa na robota. Priznajte, ak niečo neviete. Požiadajte o radu. Pokiaľ sa to naučíte, prestanete mať strach z chýb, ktoré môžete urobiť, pretože zistíte, že vždy vám niekto pomôže. Celý život sa predsa učíme, na tom nie je nič zahanbujúce. Navyše si tým budete trénovať komunikáciu.

Viac chváľte ako karhajte

Často ohovárate alebo zosmiešňujete ľudí? Žiaľ, je to bežný jav. Ľudia dnes radšej hľadajú nedostatky ako tie pekné veci. Napríklad miesto toho, aby ste tej žene v autobuse pre seba pochválili jej krásnu šatku, ohovoríte jej nevkusné topánky. Namiesto toho, aby ste uznali prácu vášho kolegu, pokarháte ho, že mu to trvalo dlho. Sú to rôzne maličkosti, ktoré ovplyvňujú vaše každodenné vnímanie sveta a nakoniec aj vás samých. Ak sa naučíte chváliť ostatných, naučíte sa chváliť aj seba a to, čo v detstve bolo zanedbané, si doprajete teraz.

Nastavte sa optimisticky. Ak nemáte dostatok optimizmu, obklopte sa ľuďmi, ktorí ho majú, veľmi ľahko ho totiž prenesú aj na vás.

Odhoďte obavy

Každý má z niečoho strach, dôležité je sa mu nepoddávať. Hovorí sa, že je potrebné spoznať svojho nepriateľa alebo sa s ním dokonca spriateliť. Urobte tak aj vy. Zistite, čo vám robí najväčšie obavy, môžete si ich zapísať a ďalej s nimi pracovať.

Strachu sa zbavíte tak, že ho odhalíte. Môžete zistiť príčinu konkrétneho strachu (najčastejšie ju nájdete kdesi v detstve) alebo sa mu môžete postaviť čelom a čo najčastejšie sa ocitať v situáciách, z ktorých máte obavy. Tým si zvyknete a prestanete sa báť.

Nenechajte sa zmiasť vlastnou nerozhodnosťou. Koľkokrát ste použili nejakú výhovorku? Keď ja neviem, či sa na to hodím; začnem na tom pracovať od pondelka; nie som si istý, či tam chcem ísť, atď. V skutočnosti sa prejavuje váš strach. Ak niečo chcete, tak si to vezmite, ak nie, odmietnite. Hlavne to neriešte neustále v hlave. Je to akoby ste mali v sebe obrovskú váhu a stále prihadzovali závažia na jednu aj druhú stranu. Takto nikdy nebudete v rovnováhe. Odhoďte preto tie závažia. Dôležité je uvedomiť si, že v živote nie je nič konečné. Ak nejakú príležitosť odmietnete, netrápte sa tým, skrátka ste na ňu neboli pripravený a verte, že príde ďalšia.

Ozdravte svoju se*ualitu

Nízke sebavedomie súvisí aj so se*uálnou neslobodou. Neustále odmietanie, neschopnosť vyjadrenia, zápasenie s názormi ostatných, to všetko vedie k frustrácii. Čím viac si niečo odopierate, tým viac po tom túžite a namiesto toho, aby ste sa oficiálne ponúkli, chodíte potajomky kradnúť. Zabudnite na naučené zákazy a začnite sa prejavovať slobodne. Človeka, ktorý vie slobodne prežívať svoju se*ualitu, nezaujíma po*nografia, rôzne formy úchyliek, násilie atď.

ako byť šťastný

Buďte kreatívny

Začnite sa zaoberať nejakou tvorivou činnosťou. Môže to byť čokoľvek, pri čom uplatníte svoju fantáziu. Vďaka kreativite posilníte svoje sebavedomie, pretože umožníte potvrdenie seba. Nečakajte chválu od iných, chváľte sa sami. Už nie ste deti, preto nepotrebujete počuť od ostatných, že to, čo robíte, robíte dobre. Správajte sa k svojej predstavivosti ako k najlepšiemu priateľovi, rozvíjajte ju, užívajte si ju. Naučí vás veriť si.

Oslovujte cudzích ľudí a zostaňte nad vecou

Rutinný spôsob života nás ťaží ako obrovský kameň. Spôsob bývania, jednotvárna cesta do práce, bežný pracovný deň, neoriginálny program večer, to všetko podporuje izoláciu a obmedzenie sebarealizácie, čo vedie k stresu. Skúste preto každý deň vybočiť z bežného rámca, fantazírujte, choďte do práce inou cestou, vstaňte skôr alebo neskôr, oslovte cudzieho človeka na ulici či v autobuse.

Ak sa stane, že bude niekto na vás mrzutý, prekvapí vás svojou nepríjemnou reakciou, musíte si uvedomiť, že každý človek niečo v sebe rieši. Bohužiaľ, mnohé veci a často práve tie negatívne, prenáša na ľudí okolo seba. Skúste preto pri takejto príležitosti nabudúce človeka v duchu poľutovať. Nenechajte sa zatiahnuť do jeho zlého dňa. Vy nie ste zodpovedný za jeho vnútorný stav, ste ale zodpovedný za ten svoj. Zostaňte preto nad vecou.

Nakoniec nezabudnite, že sebavedomý človek nie je ten, kto dáva iným pocítiť svoju moc, kto dokazuje, že je lepší, ponižuje, aby sám vynikol. Sebavedomý človek je ten, ktorý vie, čo môže ponúknuť svetu, ponúka, ale nevnucuje, pozná svoju hodnotu.

Autor: Janka Husárová