Skupina odvážnych autorov uskutočnila šialený nápad v podobe natočenia krátkeho post-apokalyptického filmu. Zverejnila ho ako inak na Youtube a ohlasy na snímku, kvôli ktorej bol dokonca vyrobený aj sci-fi tank, sú viac než pozitívne.Promo-video, ktoré má necelých 12 minút, sa u ľudí stretlo s nadšenými reakciami. Táto krátka ukážka dáva totiž nádej, že filmová produkcia na Slovensku by sa mohla uberať aj iným smerom. Podobný pokus s celovečerným mystrerióznym filmom už u nás bol, v roku 2012 sa do kín dostal film Immortalis, ktorý bol debutom študentov VŠMU.

O tom, čo sa dialo za scénou a o zaujímavostiach okolo vznikania promo filmu Nirria, sme sa rozprávali s režisérom Samuelom Laukom.

Nirria by mohla mať úspech

Ako vôbec vznikla myšlienka na realizáciu takéhoto projektu?

Vznik projektu Nirria siaha do roku 2008, kedy sa začal vymýšľať príbeh. Na súčasnej podobe projektu sa však pracuje posledné dva roky. Za jeho výrobou nestoja profesionálni filmári, ale malá skupina ľudí  typu inžinier, policajt, zvárač (a ja). Promo film, ktorý sme teraz vydali, je súčasťou plánu o natočenie celovečerného filmu.

Ako prebiehalo natáčanie?

Čo sa týka samotného natáčania, trvalo dva dni a dodatočne sa dotáčalo niekoľko záberov. Času nebolo veľa, zvlášť, keď nám začala zlyhávať technika a boli sme nútení improvizovať. Na improvizáciu sme však zvyknutí, často sme ju uplatňovali už počas tvorby rekvizít, najmä vozidiel. Všetko sme museli robiť svojpomocne. Tí istí ľudia zvárali, vybavovali povolenie, vytvárali kostýmy, hrali postavy, prípadne strihali a upravovali výsledný záznam. Do projektu sa nám ale nakoniec podarilo zapojiť aj odborníkov, hercov, zvukárov, operátorov drona, ktorí vytvorili krásne zábery.

Prvý slovenský post-apokaliptický film Nirria

Viacerí “odborníci” vraj skonštatovali, že ten zvláštny tank z filmu je výsledkom počítačovej grafiky. Poviete nám, ako to teda je?

Pre potreby filmu sme upravili päť vozidiel (z toho jedno zatiaľ nebolo použité). Úpravy zahŕňali pevnostné rámy vpredu a vzadu, vystuženie dvier oceľovými plátmi, zakrytovanie okien, otočný vysielač na spôsob radaru, automatickú strieľňu, v jednom prípade sme zmenili kombi na pick-up s možnosťou prechodu z interiéru na korbu počas jazdy, pričom v nákladnom priestore bola vyrobená guľometná pozícia. Samotnou kapitolou je diaľkovo ovládané vozidlo spadajúce do kategórie UGV (Unmanned Ground Vehicle). Jedná sa o ľahké prieskumné vozidlo s ostro lomenou prednou plochou a tenkým bočným profilom. V súčasnosti armády túto kategóriu vozidiel ešte len vyvíjajú a je predpoklad jej nasadenia v budúcnosti.

V našom prípade sa jedná o funkčný, aj keď zatiaľ poruchový prototyp, ktorý je poháňaný elektromotormi uloženými v závesoch kolies. Samotné závesy kolies sú plne nezávislé, neexistujú nápravy a ani riadiaca tyč. Vďaka tomu má vozidlo extrémne vysoký podvozok. UGV je ďalej vybavené prednými reflektormi a zadnými svetlometmi na jazdu v konvoji za zníženej viditeľnosti. Veža je plne ovládateľná, má nezávislú eleváciu hlavne a raketových síl. Príbehovo UGV ovláda operátor z technického vozidla, ktoré býva súčasťou konvoja. V skutočnosti sa ovláda cez notebook prostredníctvom herného ovládača z konzoly X-box.

tank z Promo filmu Nirria je skutočný

A kedy by sme sa mohli začať tešiť na celovečerný film?

Na to nemám jednoznačnú odpoveď. Na celovečerný film musíme najskôr zohnať financie, aby sme vôbec mohli začať s predprodukciou a produkciou. Jedným z riešení financovania je crowdfunding, ale na to, aby sme spustili kampaň potrebujeme najskôr spropagovať promo film. Prebehli však rôzne štúdie, testy, pracovalo sa na viacerých 3D objektoch. Proces výroby však bude náročný a samotná tvorba filmu môže podľa okolností trvať dva roky.