Nie tak dávno sa na festivale automobilov v Detroite objavil prvý koncept luxusného SUV Kia Telluride, ktorý sa mal stať akýmsi väčším, výkonnejším a prémiovejším vyhotovením staršieho Sorenta. Telluride mal pritom ponúknuť doposiaľ nevídané funkcie.Za azda najvýznamnejšiu zmenu možno považovať exkluzívny vzhľad, a to, čo sa týka exteriéru i interiéru. Kiu totiž poznáme ako rodinnú značku, ktorá síce dokáže vytvoriť zaujímavé modely áut, tie však spravidla nijako nevytŕčajú z davu. Kórejsky výrobca sa ale snažil dokázať, že výnimka potvrdzuje pravidlo a jeho dizajnérsky tím z Kalifornie vytvoril skutočný palác na kolesách.

Koncept Telluride je postavený na platforme jeho menšieho brata, modelového radu Sorento, ktoré ale dostalo mohutnejšie rozmery. Rázvor náprav totiž oproti pôvodnému automobilu narástol o 30 centimetrov, celkovo tak činí rozmer 3,08 metra. Dĺžka konceptu meria 5 metrov a jeho šírka vzrástla na úctyhodných 1,8 metra. Celková výška automobilu sa zastavila na hodnote 2 metre.

Prekvapiť by mal predovšetkým samotný interiér vozidla, ktorý ponúka exkluzívne materiály aj u značky Kia doposiaľ nevídané technológie. Tak napríklad, 4 kožené samostatné exkluzívne polohovateľné sedadlá ponúknu funkciu monitorovania životných funkcií, pričom výsledky vašich zdravotných testov sa následne zobrazia na displejoch umiestnených na vnútornej strane každých z dverí. Celkovo sa vo vozidle nachádza 7 sedadiel, pričom v treťom rade môžeme nájsť „klasické“ kožené trojsedadlo.

Toto ale nie je jedinou zaujímavosťou, ktorou Telluride disponuje. Prekvapí tiež prítomnosť systému Light Emitted Rejuvenation, ktorý by mal členom posádky pomocou svojho diódového displeja pomôcť lepšie zvládať takzvanú „pásmovú chorobu“, teda zamedziť spánkovým problémom spôsobeným striedaním viacerých časových pásiem. Obávať sa nemusíte ani nepohodlného vystupovania a nastupovania, pri ktorom vám výrazným spôsobom pomôžu výsuvné stúpačky.

Obrovské Full-SUV má rozhodne čo povedať aj po motorickej stránke. Pod svojou kapotou totiž skrýva hneď dva motory. Ten hlavný, atmosferický 6-valec 3,5 GDI o celkovom výkone 198 kW, bude dopĺňať sekundárny elektromotor o výkone 96 kW. Po súčte tak získavame viac ako slušný terénny automobil. Obávať by ste sa pritom nemuseli ani extrémnej spotreby. Podľa dostupných informácií by si totiž Telluride mal na jazdu po diaľnici vypýtať približne 7,8 litra paliva na 100 kilometrov.

Vráťme sa k pohodliu cestujúcich. Milovníci hudby sa tu môžu tešiť na výkonný audiosystém Harman/Kardon, pričom ak sa považujete za skutočného audiofila, nepochybne vás zaujme aj prítomnosť bezdrátových slúchadiel pre každého z cestujúcich. Bezpečnostné prvky využívajú všetky moderné technológie hodné 21. storočia, chýbať tak nebudú ani LED predné a zadné svetlomety či obrovské 22-palcové kolesá. Používateľom sú tu dopriate protismerné zadné dvere, pričom C-stĺpik by sme v prípade Telluride hľadali márne.

Nanešťastie, podľa slov popredných predstaviteľov spoločnosti Kia by sa model Telluride v dohľadnej dobe do predaja dostať nemal. Otázny je pritom jeho predaj aj kedykoľvek v budúcnosti. Kia plánuje z Telluride vyťažiť maximum vo forme funkčných technológií, ktorými plánuje osadiť svoje ďalšie už existujúce modely áut.

Zdroj: Caranddriver.com | Foto: Caranddriver.com