Nie je ničím výnimočným, keď sa poprední predstavitelia štátu, predovšetkým prezidenti, vozia na luxusných limuzínach a obrnených automobiloch. Amerika ale prepravu Baracka Obamu zobrala omnoho vážnejšie a zaobstarala mu hneď dva bezpečnostné autobusy.Zatiaľ čo v jednom obrnenom autobuse, ktorý dosahuje dĺžku 14 metrov, sa preváža samotný prezident USA, druhý – rovnaký bol zakúpený za účelom zmätenia prípadných kriminálnikov a teroristov, ktorí by chceli ohroziť bezpečnosť Obamu. Inak povedané, jeden z dvojice autobusov sa vždy vydá inou cestou a iným smerom, pričom útočníci nebudú vedieť, či sa v ňom prezident nachádza alebo nie.

Amerika ale v tomto prípade nenechala nič na náhodu a autobusy vybavila profesionálnymi bezpečnostnými prvkami. Chýbať tu tak nebude nepriestrelná karoséria a nepriestrelné okná, ktoré sú navyše (s výnimkou čelného skla) kompletne zatmavené, vďaka čomu je interiér autobusu prísne chránený pred zrakmi okoloidúcich.

Zaujímavosťou je tiež prítomnosť technológie, ktorá by prezidenta Spojených štátov mala spoľahlivo ochrániť pri prípadnom chemickom útoku či Obamova krv, ak by došlo k akémukoľvek zraneniu. Hoci o interiéri autobusu Ground Force One nevieme nič, predpokladá sa, že prezident tu má k dispozícii mobilnú kanceláriu spoločne s kapitánskym kreslom, z ktorého môže pohodlne riadiť celú Ameriku.

Cena každého z autobusov sa vyšplhala na hodnotu 1,1 milióna USD, dokopy tak môžeme vravieť o cene viac ako 2 milióny dolárov. Podľa slov vlády a vrchných predstaviteľov Spojených štátov je ale kúpa takýchto autobusov omnoho výhodnejšia ako neustále prenajímanie a špeciálne upravovanie podobných dopravných prostriedkov.

24

25

26

Zdroj: Businessinsider.com | Foto: Washingtontimes.com, Pennlive.com