Aralské jazero, v minulosti kvôli slanej vode nazývané aj Aralské more, postihla prírodná katastrofa, ktorá sa dá prirovnať azda len k tej černobyľskej. Už od polovice minulého storočia vysychá, lebo rieky, ktoré ho zásobujú vodou, zavlažujú poľnohospodárske plochy vytvorené v púšti. V súčasnosti je Aralské jazero už len torzom pôvodnej plochy, kvalita jeho vody je katastrofálna, lepšie povedané – je jedovatá.Zamorili ju totiž hnojivá a pesticídy. Okrem toho sa tam testovali biologické zbrane. Na družicových záberoch môžete vidieť, ako tento jedinečný prírodný útvar zaniká. Svetlejšie plochy zobrazujú soľné pláne, ktoré sú v podstate vyschnutým dnom. Je smutné, že približne pred storočím bolo Aralské jazero štvrté najväčšie na svete, ešte v polovici 20. storočia malo rozlohu takmer 67 000 kilometrov štvorcových, dnes má menej ako 40 percent pôvodnej plochy a objem vody klesol o pätinu.

Porovnanie jazera v rokoch 1989 a 2008

Aralské jazero

Táto prírodná pohroma je následkom neuváženej činnosti človeka. Aral doplatil na desivý projekt Sovietov, ktorí sa rozhodli na zavlažovanej púšti pestovať bavlnu. Jazero sa rozpadlo na niekoľko častí, koncentrácia soli sa zvýšila natoľko, že v ňom vyhynuli ryby, tým pádom v oblasti zanikol rybársky priemysel. V jeho okolí vznikla soľná púšť, z ktorej vietor roznáša soľ a ničí všetko rastlinstvo, teda aj bavlníkové plantáže.

Zdroj: YouTube, Wikipedia

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrea
Milujem život, šport, hudbu, zvieratá, prírodu, knihy. Fascinujú ma zákutia ľudskej duše a medziľudské vzťahy. Veľmi rada jem a dlho spím. :-)