Princ s princeznou, ktorí sa do seba zaľúbia, bývajú zväčša hlavní hrdinovia rozprávok pre deti, ako inak so šťastným koncom. Autori Linda de Haan & Stern Nijland si však myslia, že je načase, aby sa decká dnešnej doby začali zoznamovať aj s iným modelom rodiny než tradičným. A tak napísali knižku Princ a princ, ktorá je určená pre deti od troch rokov.Pre niektorých výchovná, pre väčšinu šokujúca. Taká je poviedka Princ a princ, ktorá zachytáva romantický príbeh dvoch gayov. Nejde o žiadny román pre dospelákov, ale poviedku zacielenú na deti od troch rokov. Knižka obsahuje mnoho ilustrácií, podla ktorých by mali deti pochopiť, že ľúbostný vzťah nemusí pretrvávať len medzi mužom a ženou, ale aj medzi osobami rovnakého pohlavia.

baby titulDetská knižka s prvkami po*na prináša realistický obraz príchodu dieťaťa na svet!

Na 32 stranách, z ktorých text samotnej knižky tvorí len 26 strán, si deti, respektíve ich rodičia, budú môcť prečítať príbeh o kráľovstve, ktorému vládla kráľovná. Tá už bola stará, preto mal na trón zasadnúť jej syn. Avšak ešte pred tým sa musel oženiť. Na pytačky prišli všetky možné princezné a pri poslednej princ konečne zbystril. Jeho pozornosť si ale získal princeznin brat Krasomil, ktorý jej robil garde. Medzi mužmi prebehla vzájomná iskra a svoju lásku spečatili svadbou.

Python molurus

Princ a princ sa dočkal aj českého prekladu vďaka prekladateľke Adél Elbel, ktorá si holandskú knižku všimla počas jej pobytu v Belgicku. Rozhodla sa ju teda priniesť aj do rodnej zeme, hoci vedela, že sa nestretne len s pozitívnymi reakciami. Ani české vydavateľstvá v nej nevideli vysoký potenciál, preto Adél vytvorila projekt na podporu jej vydania, kde mohli ľudia prispievať svojimi finančnými čiastkami, v prípade, že chceli, aby kniha vyšla. A tak z cielenej sumy 80 000 Kč, ktorú prekladateľka potrebovala na to, aby knihu vydalo vydavateľstvo, vzniklo 158 013 Kč. 

V súčasnosti má knižka už aj svojho nasledovníka Princ a princ a rodina.

Python molure

Python molurus

Python molurus

Foto: pertinacia.pise.cz