Tomáš Baran, meno ktoré je dobré si zapamätať. Dvadsaťpäťročný Košičan ledva skončil vysokú školu a rozbehol kariéru za veľkou mlákou. Založil spoločnosť Goldee Ltd a zdá sa, že bude priekopníkom inteligentných systémov osvetlenia. Rozhovor pre Slovak Man Magazín poskytol len deň predtým, ako sa vo Vegas zúčastnil najväčšej šou pre inováciu v elektronike.

Tomáš, začnime od začiatku, aké boli Vaše školské roky? Vždy ste boli, ako sa hovorí, kockáč, alebo ste zapadli do koloritu triedy?

Za kockáča ma nepovažovali, teda aspoň ja o tom neviem :) Ale patril som medzi študentov, ktorí reprezentovali školu v prírodných vedách ako sú matematika, fyzika, chémia, ale aj v prednese poézie a hudobných vystúpeniach. Keď som mal deväť rokov, vymýšľal som rôzne inteligentné a, samozrejme, nerealizovateľné zariadenia, vrátane inteligentného svetla, o ktorom mi nedávno povedala sesternica, keďže na tento produkt z detstva som už aj zabudol :)

Vyštudovali ste umelú inteligenciu na Technickej univerzite v Košiciach. Je podľa Vás škola základ života, alebo sa šikovný človek vždy uplatní?

Umelú inteligenciu som sa rozhodol študovať, lebo už odmalička som mal túžbu vytvoriť niečo inteligentné, no nevedel som, aké sú možnosti s dnešnými technológiami. Určite to pomohlo, urobil som si prehľad v obore. Nestotožňujem sa ale s názorom, že škola je základ života. Možno ma trošku mrzí, že zo štatistického hľadiska nezapadám do kategórie tých najúspešnejších, ktorí práve vysokú školu nedokončili. Ale každé pravidlo potvrdzuje výnimka, nie? :)

Kedy vo Vás skrsla myšlienka vytvoriť svetlá budúcnosti?

Nápad vznikol pred niekoľkými rokmi pri návšteve jedného z najluxusnejších inteligentných domov v Bratislave. Boli v ňom využívané najnovšie technológie, no ani to najmodernejšie osvetlenie nebolo ničím výnimočné. Následný prieskum trhu ukázal, že svietenie je všade postavené na rovnakom princípe. Tu vznikla myšlienka urobiť inteligentné osvetlenie a po vyše 100 rokoch vytvoriť svetlo, ktoré sa bude starať o nás a nie naopak.

Čo potrebuje bežná domácnosť, aby sa stala Goldee pozitív?

Nie je to síce potrebné, ale čo veľmi odporúčame, keďže bez nich by zákazník prišiel o plnohodnotné využitie Goldee, sú smart LEDky (Philips Hue, LIFX, iLumi…). Smartphone nie je síce potrebný, ale je ďalším skvelým doplnkom ku Goldee, lebo si môžete ovládať svetlo z gauča a sťahovať najobľúbenejšie svetelné scény z našej knižnice plnej dynamických scén.

01

Expandujete v USA, s plánmi sa spája aj Ázia, Austrália, celý svet. Ako prijímajú za hranicami nápad z malého Slovenska?

Naším cieľom nie je každému povedať, že sme zo Slovenska, ale že máme skvelý produkt. Ak chceme preraziť v USA, musíme sa prispôsobiť. Preto je celá komunikácia v angličtine, a takisto sme prispôsobení ich časovému pásmu. Preto podľa mňa ľudia nepociťujú, že sme zo Slovenska. Dnes je svet taký globálny, že to podľa mňa ľudia neriešia.

Pokračovanie doteraz na manmagazin.sk nezverejnenej časti rozhovoru: Priekopník inteligentného osvetlenia Tomáš Baran: Úspech je nevzdať sa detských snov!

Presadiť sa v celosvetovom meradle je oriešok, ktorý sa nepodarí stovkám iných podnikateľov. Aký je váš recept na úspech?

Toto je len začiatok. Ciele máme oveľa ambicióznejšie. Pre nás bude úspech, ak niekto začne rozprávať hocikde na svete o inteligentných domoch a Goldee bude prvé, na čo si spomenie. Podľa mňa môže byť človek úspešný jedine vtedy, ak robí to, čo ho baví. Ak to našiel, už sa s tým treba len pasovať, kým to nie je fakt dobré a úspech sa dostaví  ̶  skôr či neskôr. Spolu s peniazmi je však len odmenou za dobre vykonanú prácu. Cieľom by malo byť niečo hodnotnejšie. Goldee napríklad mení spôsob, akým žijeme doma, a tým vytvára domov oveľa lepším miestom na bývanie.

Komu ste v živote najviac vďačný a prečo?

Začať by som mal rodičmi, keďže ma odmala vo všetkých aktivitách podporovali a veľmi veľa sa obetovali. Môjmu skorému podnikaniu spočiatku nefandili a boli by radšej, keby som išiel klasickou cestou a zamestnal sa. No teraz už zrejme chápu, že iné by ma nenapĺňalo. Mojou najväčšou oporou je snúbenica, ktorá mi vie dodať sily aj v najťažších chvíľach napriek tomu, že aj ona musí znášať horšiu stránku podnikania, moju časovú vyťaženosť.

K úspešnému mužovi patria aj úspešné vízie. Kde by ste boli radi o 10 rokov?

10 rokov je dlhá doba, ale určite by som chcel, aby Goldee v tej dobe bolo stabilnou jednotkou na trhu. Ako aj teraz inovujeme, verím, že budeme takýmto tempom inovovať aj vtedy. O 10 rokov by som našu značku rád videl okrem USA aj v arabskom svete či v ázijských štátoch.

02

Nie ste sám, pracujete s tímom. Čo považujete pri jeho zostavovaní za kľúčové?

Podľa mňa je tím tá najdôležitejšia vec, akú firma môže mať. Firma je len pomenovanie istej skupiny ľudí. Ak tí ľudia nie sú správni, tak sa to prejaví aj na výsledkoch. Preto je pre mňa nesmierne cenné mať zostavený TOP tím, ktorý vytvára Goldee. Je dôležité, aby bol človek talentovaný a mal potenciál. Ale ešte dôležitejšie je, či chce daná osoba naplno pracovať na projekte. Ak to nechce sama od seba, s takými ľuďmi sa ťažko robí a je hodnotnejšie hľadať ďalej. A určite je veľmi dôležité, či dotyčný zapadne do firemnej kultúry. V Goldee sme všetci aj kamaráti, takže vládne u nás super atmosféra.

Ste mladý, atraktívny muž, ale k práci patrí aj zábava. Čo je pre Vás relaxom, ako si dobíjate baterky?

Mám rád šport, na ktorý ale nemám veľmi čas. Takisto si rád zahrám aj poker s kamarátmi, ale pre mňa tým najcennejším je byť s mojou snúbenicou.

Na čo rád míňate?

Ak sú produkty veľmi dobre premyslené z každej strany, tak sa na cenu takmer nikdy nepozerám. Ťažko viem odolávať výnimočným lifestyleovým produktom a dizajnovým vychytávkam.

Vaše TOP? Jedlo, nápoj, ženy, autá, hračky, hry, knihy, filmy.

Jedlo: Čo sa jedla týka, nie som vôbec náročný, čo mi uľahčuje život. Niekedy si prajem, aby to tak bolo aj v iných sférach života. Mám veľmi rád taliansku kuchyňu.

Nápoj: Fresh z čerstvého tropického ovocia. Zatiaľ najlepší bol brusnicovo-jahodový na Floride z lokálneho ovocia.

Ženy: V mojom srdci je už iba jediná  ̶  moja nastávajúca.

Hry: Rád by som si našiel čas na Rubikovu kocku.

Knihy: Revolučná The Innovator’s Dilemma.

Filmy: Je ich veľa, ale momentálne mi napadá The Pursuit of Happiness.

Autor rozhovoru si neželá byť menovaný.