Ak si vážite svoje právo slobody prejavu na internete, mali by ste zbystriť pozornosť. Už o pár dní sa totiž uskutoční hlasovanie, ktoré môže toto vaše právo výrazne obmedziť. Určite ste už zachytili protesty proti článkom 11 a 13. Čoho sa týkajú? 

Či už sledujete politické dianie viac alebo menej, v utorok 26. marca 2019 je v Európskom parlamente na programe hlasovanie, ktoré sa týka vás všetkých. Články 11 a 13 totiž navrhujú, aby weby ako Google, Facebook, Twitter, YouTube či Instagram niesli zodpovednosť za to, čo bude na nich zverejnené a použité. Každý jeden príspevok, komentár, status, fotka, čokoľkvek, čo budete chcieť zdieľať s ostatnými, by po schválení týchto dvoch smerníc muselo byť prekontrolované a môže trvať až desiatky hodín, kým vám bude umožnené, aby ste to mohli uverejniť.

Výrazne sa proti tomuto ohradila najmä Wikipedia, ktorá na svojich stránkach zverejnila protest proti týmto dvom článkom. Ide totiž o veľkýy zásah do slobody prejavu každého jedného obyvateľa Európskej únie.

Okrem Wikipedie sa k situácii vyjadrili aj iné osobnosti, v krátkom videu to jednoducho vystihol napríklad YouTuber Ondrej z Trenčína. Pre úplnosť dopĺňame aj link na kontakty slovenských zástupcov v Európskom parlamente. Tie nájdete –TU–.

https://www.youtube.com/watch?v=9PEvw7W6sMc&t=0s

Foto: YouTube, Wikipedia.org | Video: YouTube