Uplynulo šesť rokov od jedinej slovenskej účasti na MS vo futbale. Šesť rokov nie je taká dlhá doba v ľudskom živote, no v kariére futbalistu je to často až polovica z nej. Ako sa zmenili osudy našich reprezentantov, ktorí pod vedením Vladimíra Weissa staršieho postúpili zo skupiny a následne hrali vyrovnanú partiu aj s Holandskom? V úvodnej časti trilógie o našich reprezentantoch si predstavíme prvých osem z nich, medzi nimi i hviezdneho Mareka Hamšíka či obrannú skalu Jána Ďuricu.

Marek Čech

Šikovný krajný obranca sa stal medzičasom tridsiatnikom a miernym svetobežníkom. Počas MS hral v Anglicku, no za ostatných päť sezón menil dres hneď štyrikrát. Anglicko vystriedal za Turecko, Taliansko a Portugalsko. Aktuálne sa do Talianska vrátil, hrá však až tretiu ligu za Como.

Ján Ďurica

Veterán, ktorý však stále patrí k tomu najlepšiemu, čo u nás máme. Zahral si aj na tohtoročnom EURE, čo len dokazuje, že i v 34 rokoch si udržuje výkonnosť. Toto leto sa po siedmych rokoch sťahoval, Lokomotiv Moskva vymenil za turecký ligový klub – Tranzonspor.q8

Marek Hamšík

Najväčšia hviezda slovenskej reprezentácie je už takmer desaťročie verná SSC Neapol, v ktorom je ikonou. Ťahá mu na tridsiatku, no má za sebou možno najlepšiu sezónu v živote. Počas MS 2010 bol slovenským hráčom roka raz, dnes má týchto ocenení už päť.

Filip Hološko

“Turecký” Slovák je taktiež už tridsiatnik, od MS 2010 zmenil dres trikrát, dvakrát vrámci Turecka, v ktorom prežil väčšinu svojej kariéry, posledný prestup ho odvial do exotiky, v roku 2015 odišiel do hlavného mesta Austrálie, do Sydney, kde mu to strelecky opäť sype.

Martin Jakubko

Čerstvý dôchodca. Martin po minulej sezóne totižto ukončil kariéru. Rok po MS sa vrátil na Slovensko, kde prežil solídnu sezónu, vďaka ktorej sa na ďalšie tri roky upísal späť do Ruska, tentokrát do Permu. Minulú sezónu strávil v materskom klube, v Ružomberku. 456

Erik Jendrišek

Erik si aj vďaka pôsobeniu na MS vyslúžil prestup do slávneho Schalke04, no strávil tam sotva pol roka. Útočník sa následne ďalšie štyri roky pohyboval po Nemecku, časť tohto pobytu v druhej lige. V roku 2014 sa na pol sezóny vyskytol aj na Slovensku v drese Trnavy, odvtedy je v Poľsku, kde oblieka dres Cracovie Krakow a nevodí sa mu až tak zle…

Kamil Kopúnek

Trnavský odchovanec a autor slávneho gólu do siete Talianska, vďaka ktorému sme postúpili do osemfinále, neprežil po MS dobré obdobie kariéry, ktorú medzičasom ukončil už ako 31-ročný. Stredný záložník po neúspešnom ruskom pôsobení skúšal šťastie v Taliansku, v Slovane, v Azerbajdžane či Maďarsku. Nikde nevydržal viac ako rok a v roku 2015 odohral posledné zápasy svojej kariéry v Brne.

Ján Kozák

Ján bol už počas MS čerstvý tridsiatnik, po nich ho začali trápiť rôzne zdravotné problémy. Pár zápasov odohral na Cypre, potom v druhej tureckej lige. Posledné dva roky kariéry strávil v divíznych rakúskych kluboch.

q7

Foto: zimbio.com, Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba