To, čo dokázal americký plavec Michael Phelps, zrejme už nik nezopakuje. Fenomenálny, legendárny, jedinečný, brilantný. Ťažko sa hľadajú slová na muža, ktorý získal na olympijských hrách viac zlatých medailí ako ktokoľvek iný.Rio 2016

Najúspešnejší olympionik všetkých čias sa po OH 2012 rozhodol vo veku 27 rokov ukončiť svoju úžasnú kariéru. Našťastie sa tak ale nestalo a Michael Phelps sa napokon vrátil do bazénov, čím nadchol celú športovú verejnosť. Vzor nielen stoviek mladých plavcov sa v dobrom svetle ukázal opäť na Panpacifických hrách 2014. Minuloročné majstrovstvá sveta vynechal a všetko úsilie vrhol do posledného vrcholu kariéry – do OH v Riu. A opäť ohúril svet. Zapojil sa do šiestich disciplín, pričom získal päť zlatých medailí a jednu striebornú.

Ťažko uveriteľná bilancia, veď ak získa plavec na olympiáde viac ako dve zlaté, už je extratrieda. Ešte neuveriteľnejšie znie fakt, že Rio je až jeho tretia najúspešnejšia olympiáda!

u45

Olympijská kariéra

Svoju prvú olympiádu zažil už ako 15-ročný, no bez úspechu, veď v Sydney sa predstavil len v jedinej disciplíne. No 5. miesto v motýliku na 200 metrov bola predzvesť toho, čo prišlo v budúcnosti. A nielen na tejto vzdialenosti a nielen v tomto plaveckom štýle.

V Aténach 2004 prišiel supervýkon 19-ročného plavca. Šesť zlatých a dve bronzové medaily, inými slovami medaila vo všetkých disciplínach, ktorých sa zúčastnil. Pravdupovediac, viac disciplín sa stihnúť za tých pár dní nedá.

V Pekingu 2008 však dokázal, že Atény boli len dobrá predohra. To, čo predviedol tu, sa už zrejme nikto ani len neodváži zopakovať. Osem disciplín, osem zlatých medailí. Nemožné bolo posunuté na vyšší level. Doslova.

V Londýne 2012 už štartoval “len” v siedmich disciplínach a opäť slávil úspech. Štyri zlatá a dve striebra nie sú na zahodenie… len jedno štvrté miesto “prekazilo” ďalšiu 100-percentnú úspešnosť medailí. Po Londýne prišiel koniec kariéry a lúčenie s milovaným športom, v ktorom dosiahol viac než ktokoľvek iný. No ako vieme, vrátil sa, aby ďalej prekonával hranice nemožného.

Na aktuálnej olympiáde v Riu 2016 získal päť zlatých medailí a jedno striebro.

Celková bilancia na OH: 23 zlatých, 3 strieborné a 2 bronzové medaily = 28 medailí z 30 štartov. 77 % štartov premenil na zlatú medailu, 93 % na medailu!

u46

Život a ďalšie úspechy

Baltimorský obor merajúci 193 centimetrov sa narodil 30. júna 1985. Už v mladom veku mal obrovský talent, ktorý rozvíjal, ako sa len dalo. Jeho tréningy sa vymykali od normálov prakticky počas celej kariéry. Vždy trénoval aj niečo navyše, pár dĺžok, pár stoviek metrov behu, pár zhybov či klikov. Neskôr to už nebol len tréning, bola to drina, ktorej obetoval všetko. No vrátilo sa mu to mnohonásobne. Dvíhanie bremien, extrémne cviky, stovky hodín v posilňovni, tisícky hodín v bazéne. Okrem toho skúmanie každého jedného pohybu, každého dotyku s vodou…

K 23 zlatám z olympiád získal aj 29 zlatých z majstrovstiev sveta a 16 z Panamerických hier. To je spolu 68 veľkých zlatých medailí. Prvé zlato získal v roku 2001 ako 16-ročný, posledné pred pár dňami na olympiáde.

Foto: instinctmagazine.com, Facebook

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Martin F
Chalan, ktorý vyrastal v byte oproti futbalovému štadiónu v meste so športovým duchom - v Dubnici nad Váhom. Milujem šport, najmä futbal, v telke nepohrdnem ani tenisom, basketbalom, hokejom ... a posledný rok som sa stal tak trochu závislý na šípkach. Život si taktiež neviem predstaviť bez rockovej/metalovej hudby. ... a samozrejme bez vtipov a srandy, ktorú veľmi nerád kazím a nemám problém si robiť ju ani sám zo seba