Jedinečná životná príležitosť! Aj takto nazývajú svoje dielo tvorcovia najväčšieho ľadového tunela a jaskyne na svete. Táto atrakcia sa nachádza na Islande, na jednom z najväčších ľadovcov v Európe, Langjökull.Toto veľkolepé dielo je výsledkom vízie, snahy, odhodlania a tvrdej práce dvoch islandských tour operátorov Baldvin Einarsson and Hallgrímur Örn Arngrímsson, ktorí by to však nezvládli bez kvalitného tímu špičkových inžinierov a renomovaného geofyzika Ari Trausti Guðmundsson. Práce na tvorbe ľadového tunela a jaskyne začali ešte v roku 2010.

Tunel a jaskyňa sa nachádzajú približne 30 metrov pod povrchom ľadovca a tiahnú sa okolo 550 metrov. Hoci je toto dielo určené primárne pre turizmus, využívať ho budú aj výskumníci a študenti islandskej univerzity, ktorí tu majú jedinečnú príležitosť merať  pohyb ľadu v priebehu času. Slávnostné otvorenie pre návštevníkov prebehlo 1. júna 2015

ľadový tunel hrá farbami

Cesta do ľadového tunela začína jazdou v osem kolesovom monster trucku ku vchodu do jaskyne, ktorá sa nachádza 1200 metrov nad morom. Odtiaľto sa už ide pešo. Cesta tunelom trvá asi hodinku a je to skutočný zážitok. Počas prechádzky ľadovou masou návštevníci môžu vidieť  trhliny, tečúcu vodu, ľadové vrstvy a priestor medzi nimi, rôzne druhy ľadu a snehu, ktoré sú výsledkom toho, ako sa ľadovec vyvíjal. Steny tunela sú osvetlené LED podsvietením, nachádzajú sa tu aj vnútorné komory s informačnými alebo náučnými tabuľami o ľadovci, o jeho výskume a prieskume, ale tiež informácie napríklad aj o vplyve a dôsledkoch globálneho otepľovania.

ľadový tunel na Islande

Ako to už v severských krajinách býva zvykom, aj túto atrakciu môžu zaľúbené páry využiť na sobáš. Súčasťou tunela je aj malá kaplnka, alebo teda akási miestnosť, kde sa nadšenci netradičných svadieb môžu zosobášiť. Tiež sa tu dajú organizovať  posedenia, večierky a iné spoločenské stretnutia. Tunel by mal zostať otvorený po celý rok.

kaplnka je súčasťou ľadového tunela

Druhý najväčší ľadovec v Európe meria 1355 m a jeho rozloha je asi 950 km. Juhozápadná časť ľadovca sa nazýva Geitlandsjokull a dvíha sa do nadmorskej výšky 1400 m. Pri peknom počasí je z neho nádherný výhľad. Na juh od Geitlandjokull sa týči menší ľadovec Thorisjokull, ktorý je akoby celkom oddelený od hlavného ľadovca. Podľa legendy bol pomenovaný podľa zlého obra Thorir, ktorý žil v zelenom údolí v priesmyku medzi ľadovcami.

ľadový tunel a jaskyňa na Islande

cesta k tunelu začína truckom