Je všeobecne známe, že letecká doprava je najbezpečnejšia na svete. Napriek tomu má veľa ľudí panický strach z lietania. A teraz si predstavte, že by títo ľudia pristávali na jednom z nižšie uvedených letísk. Asi by dostali prinajlepšom infarkt.

 

10. Juancho E. Yrasquin, ostrov Saba

Na tomto letisku, rozprestierajúcom sa na jednom z ostrovov v Karibiku, prevetrá svoje znalosti o pristávaní aj ten najlepší pilot. Letisko má len 400 metrov a je len krôčik od mora, do ktorého môže hocikedy spadnúť. Odvážili by ste sa?

Young couple in bed9. Ice Runway, Antarktída

Typ tohto letiska je naozaj ojedinelý, pretože celú pristávaciu dráhu tvorí ľad. To znamená, že tlak lietadiel môže spôsobiť, že jeho povrch sa poruší a lietadlo havaruje. Nachádza sa v McMurdo Station na najjužnejšom cípe Ross Island v Antarktíde. Používa sa v každom ročnom období až do decembra, kedy sa začnú topiť ľady.

Young couple in bed8. Courchevel Airport, Francúzsko

Keďže je letisko umiestnená v srdci Álp,, je takmer nemožné pristáť na ňom v čase búrky či sneženia. Okrem toho, že dráha je dlhá len niečo cez pol kilometra, má letisko ďalšiu anomáliu. Približne v strede svojej dĺžky sa dráha znižuje a zase zvyšuje. Piloti musia prejsť tvrdým tréningom, kým sa na tomto letisku naučia pristávať. A čo je najhoršie, na letisku nie je žiadny dispečing, takže pilot pristáva bez inštrukcií, len na vlastnú päsť.

Young couple in bed7. Barra International Airport, Škótsko

Letisko bolo zvolené samotnými pilotmi za jedno z najpôsobivejších a zároveň najnebezpečnejších na svete. A prečo? Pretože celú pristávaciu plochu tvorí piesočná pláž. Pristávať na ňom môžu lietadlá len v čase odlivu. Avšak lietadlá s turistami pristávajú radšej v o hodinu vzdialenom meste, kde sa nachádza bespečné letisko. Piesočnú pristávaciu dráhu používajú väčšinou len lietadlá v núdzi.

Young couple in bed6. Matekane Air Strip, Lesotho, Afrika

Čo môže byť desivejšie ako krátka pristávacia dráha, ktorá je zakončená smrtiacou priepasťou. Letisko je dlhé len 400 metrov, avšak väčšina lietadiel potrebuje na vzlietnutie ešte o 200 metrov viac. Preto je veľmi náročné zdvihnúť nos lietadla ešte pred priepasťou. Našťastie malinká krajina Lesotho nie je turistami vyhľadávaná, takže letisko používajú len doktori a členovia humanitárnej pomoci.

Young couple in bed5. Madeira Airport, Portugalsko

Keďže nebol priestor pre toľké metre asfaltu, začiatok letiska sa umiestnil na okraj ostrova. Aby toho nebolo málo, druhú stranu letiska lemujú vysoké hory. Avšak dômyselným inžinierom sa podarilo letisko o niečo predĺžiť nad hladinu mora vďaka 70 metrovým stĺpom. Aj tak je toto letisko jedno z najnebezpečnejších na svete.

Intimate young couple during foreplay in bed

4. Tenzing Hillary Airport, Nepál

Malinká pristávacia dráha sa nachádza vysoko v nepálskych horách. Letisko je taktiež zakončené priepasťou s hĺbkou 2700 metrov. A aby to bolo ešte napínavejšie, pristávanie často komplikuje vietor a oblaky.

Intimate young couple during foreplay in bed3. Gustaf III Airport, Svätý Bartolomej

Sami sa čudujeme, že taký malý ostrov v Karibskom mori má letisko. Napriek malým rozmerom ponúka pilotom aj cestujúcim dostatočnú dávku strachu. Celá dráha je postavená v kopci a jej koniec je nebezpečne blízko pláže. Stále lepšie ako priepasť, skôr preplávate na okraj mora, ako preplachtíte vzduchom 3 kilometre na zem ;) .

Intimate young couple during foreplay in bed2. Gibraltar International Airport, Gibraltár

Na Slovensku bežne prechádza vlak cez cestu pre autá, na to sme zvyknutí. Na prechádzajúci vlak nás vopred upozorní značenie. Avšak viete si predstaviť, že by ste museli dať prednosť lietadlu? Na Gibraltáre to nie je žiadna rarita a ľudia po ceste do roboty bežne čakajú, kým popred nich preletí niekoľko sto-kilový Boeing 747.

Intimate young couple during foreplay in bed

1. Princess Juliana International Airport, Karibik

O tejto pristávacej dráhe ste už určite počuli. Turisti fotia ako zmyslov zbavený lietadlá, ktoré pri pristávaní prelietajú nad plážou vo výške približne 10 metrov. Ľudia na pláži však čelia naozaj veľkému nebezpečenstvu nielen kvôli turbulenciám. Môže ich totiž zasiahnuť aj časť lietadla.

Intimate young couple during foreplay in bed

Zdroj, foto: interestingengineering.com

Autor: Martin P.