U nás nemáme ani len poriadne diaľnice a v Nemecku majú takpovediac diaľnice aj pre lode. A v rámci nich je určite raritou najdlhší vodný most pre plavbu lodí na svete, ktorého výstavba sa datuje od roku 1930.Tento unikátny vodný most, ktorý vedie ponad vodu (zaujímavé spojenie), je dlhý 918 metrov a spája východné a západne Nemecko. Je to spojenie medzi kanálom Labe-Havel a Mittelland. Nachádza sa v blízkosti mesta Magdeburg a Berlín, funguje od roku 2003. Stavať sa však začal ešte v roku 1930, potom však jeho výstavbu prerušila druhá svetová a studená vojna. Po zjednotení Nemecka sa opäť stal prioritou a v roku 1997 sa začal znova stavať.

najdlhší splavný most

Magdeburský vodný most je riešením pre plavbu veľkých nákladných lodí, ktoré na pôvodnej 12 kilometrovej trase po rieke Labe často zostali stáť kvôli náhlemu poklesu hladiny  alebo z nich museli vyložiť časť nákladu, čo bolo časovo veľmi náročné. Bez lodného mosta museli tiež lode zostúpiť z kanála Mittelland pomocou lodného výťahu Rothensee na rieku Labe a potom cez Niegripp vystúpiť do kanála Labe-Havel.

Tento splavný most nie je jediný na svete, no jeho unikátnosť spočíva v tom, že po ňom môže plávať aj viac lodí naraz, kdežto po ostatných len jedna. Výstavba vodného mosta stála viac ako pol miliardy eur a použilo sa na ňu neskutočné množstvo betónu a železa.