Ak chcete zaujať, musíte byť originálny (teraz nemyslíme exhibicionistov, ktorí sa spúšťajú dole svahom na snowboarde oblečení v plavkách a prilbe). Tu je zopár tipov, pri ktorých si užijete kopec srandy a určite neostanete nepovšimnutý.

SKIBOBBING (tiež SKIBIKING)

zimne

V Rakúskych Alpách si pred 120 rokmi zmysleli, že lyžovačka je už dosť otrepaná a je časť ísť s dobou. V mestách fičali dvojkolesové tátoše, prečo by horali mali byť horší? Zobrali bicykel, odmontovali mu kolesá a namiesto nich pripevnili krátke lyže. Potom sa vyštverali na najbližší kopec a zábava bola na svete.

Že to nie je len taká kratochvíľa pre zopár jódlujúcich frajerov, dokazuje nielen video pod QR kódom, ale aj Medzinárodná federácia Skibobu (FISB) a ňou organizované pravidelné majstrovstvá sveta.

SNOWKAYAKING (alebo SNOWBOATING)

zimne-1

Tento šport je o dosť mladší, ale pôvod má rovnaký – Rakúsko. Zimy bývajú v alpskej krajine dlhé a chlapcom – kajakárom sa nechcelo čakať na roztopenie ľadov. Asi sa inšpirovali českou filmovou klasikou „S tebou mě baví svět“, vytiahli člny z garáží a pokúsili sa vodu nahradiť snehom. Kĺzalo im to skvele, ba ja veslá sa im hodili na rozbeh a korekciu smeru.

Šport sa chytil a pred ôsmimi rokmi sa dokonca konali v rakúskom Linzi prvé majstrovstvá sveta.

SNOWKITING

zimne-2

Pri tomto športe naplno využijete svoj snowboard alebo lyže, avšak namiesto palíc či ploskačky budete držať ťažného šarkana (ľudovo padák). Princíp je jednoduchý – na pohyb využívate silu vetra, ktorý vás ťahá po teréne, miestami niekoľko metrov nad ním. Slovenské hory sú pre túto zimnú zábavku ako stvorené.

Na rozdiel od predošlých športov, ktoré si môžete užívať bez špeciálnej prípravy (samozrejme, ak sa nerozhodnete na prvýkrát spustiť skibobom rovno z Lomnického sedla), tu je aspoň na začiatok dobré zveriť sa do rúk skúseného inštruktora. Počasie na horách je nestále a veľmi ľahko sa môže stať, že sa neplánovane ocitnete niekoľko desiatok metrov nad terénom. Po takomto zážitku začiatočník veľmi ľahko vymení pobyt v horskej chate za posteľ v najbližšej nemocnici.

Tak čo, ideme na to?

Ako šliape skibike

Trúfnete si? Od ozajstných frajerov čakáme v redakcii obdobné videá :-).