Automobilka Škoda predstavila facelift verziu svojho najpredávanejšieho modelu Octavie určenú pre rok 2017. Mladoboleslavská spoločnosť na nej učinila viacero dizajnových zmien, ktoré mnohých prekvapia, sklamú, ale aj potešia. O aké ide? 

Začať môžeme pri tých najvýraznejších. Už pri prvom pohľade na novú Octaviu je jasné, že pôsobí robustnejším a arogantnejším dojmom. Dôvodom sú totiž ostrejšie línie vedené pozdĺž celého vozidla, ktoré mu dodávajú modernejší look a navodzujú tak pocit výkonného, no zároveň stále elegantného automobilu. Škoda tieto línie upravila aj na prednej maske, respektíve v priestore kufra. Jednou z najpodstatnejších zmien sú taktiež vynovené svetlomety.

Zatiaľ čo tie zadné prešli len minimálnou úpravou a disponujú najmodernejšími technológiami (okrem iného tiež LED pásik), predné svetlomety ponúkajú úplne nový dizajn, ktorý rozdelí motoristov na dve skupiny. Jednej z nich sa podľa prvotných ohlasov zámer Škody páči a rozdelenie predného svetla na vonkajší a vnútorný oblúk, ktorý voľne prechádza do vynovenej masky, kvituje. Tá druhá ale nemá pre takéto rozdelenie svetlometov pochopenie a podobný krok odsudzuje. Dôvodom môže byť tiež fakt, že čímsi podobným sa pri svojich starších modeloch prezentoval aj Mercedes, avšak to bolo už pred niekoľkými rokmi.

https://www.facebook.com/skoda.cz/videos/1239095086162606/

Čo sa moderných technológií týka, nová Škoda Octavia bude disponovať prakticky všetkými modernými systémami, ktoré môžeme vo vlajkových lodiach podobných spoločnostiach nájsť. Chýbať tak nebude dotykový displej umiestnený v stredovej konzole, disponovať by mal veľkosťou 9,2 palcov. Zaujímavosťou je takzvaný WLAN Hotspot, respektíve možnosť vyžiadania slotu pre LTE SIM kartu, ktorá by zaručila dokonalý internet počas ciest.

Aj v prípade novej Škody Octavie sa automobilka z Česka pokúsi skĺbiť pomerne vysoký výkon so slušnou spotrebou, ktorá výraznejšie nezaťaží vašu peňaženku. Čo to znamená v praxi? Octavia príde s piatimi motormi TSI a štyrmi motormi TDI. Tie budú disponovať výkonom v škále od 63 kW (84 HP) do 135 kW (184 HP), pričom ich zdvihový objem nepodlezie hranicu 1,0 litra a nepreskočí hranicu 2,0 litrov. Pri Octavii budeme môcť už tradične rátať s klasickou manuálnou prevodovkou, ale tiež DSG prevodovkou so 6, respektíve 7-prevodovými stupňami. Pre motory 1,8 TSI a 2,0 TDI Škoda ponúkne možnosť pohonu všetkých kolies (4×4), ako aj voliteľný systém Dynamic Chassis Control (DCC), ktorý vodičom umožní meniť charakteristiky posilňovača riadenia a tlmičov v režime Comfort, Normal a Sport.

Ak vás nová Škoda Octavia zaujala a reálne nad jej kúpou premýšľate, potom by pre vás mohli byť nasledujúce údaje zaujímavé. Novinku si totiž v klasickej aj kombi verzii budete môcť objednať koncom roku 2016, pričom Škoda začne Octaviu rozposielať začiatkom roku 2017.

Zdroj, foto: Škoda