Asi ste už všetci o nej počuli. Od päťdolárového riešenia pomocou kartónovej skladačky, do ktorej umiestníte váš smartfón, až po drahé okuliare Oculus, HTC Vive alebo najnovšie Playstation VR. VR = virtual reality, čiže virtuálna realita. Avšak čo všetko si máme pod ňou predstaviť a čo od nej (v budúcnosti) očakávať?Keď zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vo februári tohto roka na konferencii pri príležitosti predstavenia nového Samsung telefónu počas prezentácie o virtuálnej realite vkročil do sály, nikto si ho pre nasadené okuliare s VR nevšimol. Noviny z celého sveta písali o tom, že sa medzi účastníkmi prechádzal bez pozornosti jediného človeka.

1676

Wau, Mark Zuckerberg predstavuje riešenie virtuálnej reality od Facebooku. Wau, spája sa so Samsungom (to asi nebol najlepší krok, Samsungu dnes pomerne silno klesajú akcie pre stopnutú výrobu Note 7 – model, ktorý pravdepodobne budú musieť hromadne ničiť pyrotechnici ;-) ). A wau, kráčal po miestnosti plnej ľudí bez toho, aby si ho niekto všimol.

01
HTC Vive – vyvíjané v spolupráci s hernou spoločnosťou Steam (Valve)
02
Playstation VR
clipboard01
Kartónová krabička od Googlu (vychytávka jak sviňa), do ktorej vložíte svoj smartfón

Takto vám poviem, pozeral som aj jeho poslednú prezentáciu virtuálnej reality spred niekoľkých dní, kde sa rozprával so svojimi kolegami ako s postavičkami zo Simpsonovcov, a následne vo rituálnej realite predviedol videokonferenčný hovor so svojou manželkou.

Najnovšia prezentácia Marka Zuckenberga (Facebook) vo virtuálnej realite

No a čo si o tom myslím? Že je to totálna blbosť. Pripadá mi to, ako keď ma kedysi fascinovalo kúpiť si k Need for Speed taký ten volant s brzdou a pedálom (kto mal aj prevodovú páku, bol kráľ), ale viete, čo sa po dvoch týždňoch stalo? Volant aj s pedálmi a domotanými káblami skončil v pivnici a nikto si ho roky nevšimol.

Inak, nechápem, ako tak bohatý človek, akým je Mark Zuckerberg, môže mať tak škaredú babu, no ale nič.

Myslím si však, že to bude používať zopár herných nadšencov, ale predstava, že si teraz všetci miesto večerného sledovania TV (alebo skôr scrollovania Faceboočiku) nasadíme tie mega brejle a budeme točiť hlavami ako zmyslov zbavení – no neviem.

Youtuber GOGO testuje 3 hry na VR Oculus Rift

Len si to predstavte, prídete k niekomu na návštevu a miesto tradičného posedenia na gauči, popíjania vína, zajedania čipsami si všetci nasadíte okuláre, v ktorých máte po 5-tich minútach spotené hlavy ako v motorkárskej prilbe a budete sa rozprávať medzi sebou vo virtuálnej realite, iba preto, že ešte tam s vami „akože“ môže sedieť bratranec Fero z Karvinej, ktorý je práve na brigáde v Dubline. Aj vám to príde ako úplný cocotizmus alebo som v tom sám?

Test hernej relácie HTC Vive vs. Playstation VR:

Iné veci sa však môžu diať v oblasti kinematografie pre dospelých – rozumej „fuj-fuj“ videí. V histórii sa už neraz stalo, že odvetvie multimediálnej zábavy 18+ potiahlo technologický vývoj určitým smerom. A poviem vám, že na tých pár minút, kým si „vydžerk-offujem“, by som si vedel predstaviť nasadenie akýchsi čudných brejlí výmenou za to, že by som sa mohol pozerať kam chcem, resp. by to malo nejakú inú, výraznú pridanú hodnotu.

Výber najlepšieho péčka vo virtuálnej realite bez nutnosti použiť špeciálne okuliare sme pre vás pripravili na Manforum.sk >>> TU

Tu si však viem omnoho viac predstaviť využitie technológie hologramu – a akejsi elektronickej kamošky, ktorej poviem, čo od nej chcem a ona mi začne predvádzať svoje elektronicko-prostitúcke umenie. A keď sa otvoria dvere na mojej izbe, hologram sa vypne a ja… nájdem najbližšiu ponožku… :D :D :D

1699

Táto situácia ale virtuálnej realite tiež veľmi nenahráva, s tými okulusmi na ksichte by sa totiž skutočne mohlo stať, že nebudem mať tušenie, že sa dvere na mojej izbe otvorili… A to sú už tie príhody z kategórie, kde sa všetci smejú, len vy nie ;-).

Výber najlepšieho péčka vo virtuálnej realite bez nutnosti použiť špeciálne okuliare sme pre vás pripravili na Manforum.sk >>> TU

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: Forbes.com, digitaltrends.com, HTC, Sony, Youtube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ondrej
Šéfredaktor a zakladateľ. Stará sa o štruktúru magazínu, robí väčšinu hlavných rozhovorov, technologických a auto-moto článkov. O to, aby boli naši čitatelia spokojní sa stará osobne a dlho do noci odpovedá na ich e-maily a správy na Facebooku.