Ak ste si túto otázku ešte nikdy nepoložili, patríte k tým šťastnejším. Čoraz viac mužov (áno, aj tých mladých) totiž tento problém rieši. Čo je za tým? Čo spôsobuje, že váš penis už nerobí to, čo má? Prečo vás sklame v tej najnevhodnejšej chvíli? Pozreli sme sa na možné a veľmi pravdepodobné príčiny problémov s erekciou. 

1. Očakávania verzus realita

Nie tie vaše, ale očakávania vašej partnerky. Našli ste si novú známosť a naozaj na ňu chcete zapôsobiť. Čo ak sa jej to s vami nebude páčiť? Čo ak mala pred vami omnoho lepších a „obdarenejších“? Takéto otázky riešia najmä tí mladší. Nemyslite na to! Podobné myšlienky znižujú sebavedomie a to má za následok častokrát i zlyhanie. Ak vás chce, bude vás chcieť „se vším všudy“!

2. Stres, napätie, povinnosti…

Z práce prichádzate neskoro večer. Nahnevaná manželka od vás žiada pomoc s domácimi prácami, deti vyžadujú pozornosť a hru, ešte si čosi potrebujete dorobiť do práce… Máte pocit, že nič nestíhate. Nečudo, že večer padnete do postele a na se* ani len nepomyslíte. A ak už k niečomu príde, nakoniec to nedopadne najlepšie. Uvoľnite sa! Vykašlite sa na prácu a povinnosti. Do postele nepatria a môžu uškodiť vašej mužnosti.

3. Skryté zdravotné problémy

Ak zlyhávate pravidelne a ste si istý, že za tým nie je stres, určite sa nechajte vyšetriť. Môže totiž ísť o závažné zdravotné problémy ako cukrovka, srdcovocievne ochorenia či problémy močových ciest. Erektilná dysfunkcia je už len sprievodným javom ochorení.

4. Lieky, alkohol a cigarety

To, že alkohol a cigarety postupne ničia organizmus, je jasné. Výrazný vplyv majú aj na kvalitu erekcie. Vyberte si teda! Buď kvalitný se* alebo pitie a fajčenie. Pokiaľ ide o lieky, na erekciu negatívne vplývajú napríklad antidepresíva. Tie môžu mať nepriaznivý vplyv dokonca i na libido.

5. Lenivosť a prejedanie sa

Možno to znie ako klišé, ale pohyb a zdravá strava sú skutočne to pravé riešenie zdravotných problémov. Ak vám v strave chýba zinok, problémy s erekciou sa môžu dostaviť. Jedzte viac rýb a zeleniny. Zdravá určite nie je ani nadváha. Platí, že čím vyšší cholesterol, tým nižšia erekcia!

To, že sa vám párkrát „nepostaví“, nemusí byť žiadna katastrofa. Možno ste len unavený a potrebujete si odpočinúť. O probléme s erekciou je možné hovoriť až v prípade, že sa zlyhanie pravidelne opakuje. V tom prípade začnite pátrať po príčinách. A nezúfajte. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o stres či nesprávnu životosprávu. Po odstránení príčin sa iste všetko vráti do normálu.

Autor: Lenka V.