Nieže by sme o vás automaticky predpokladali, že keď vojdete do múzea a uvidíte tisícky rokov staré umelecké dielo, hneď si začnete obzerať jeho prirodzenie. Ale ak sa vám čosi takéto prihodilo, určite ste si všimli, že ono prirodzenie je akési… no… miniatúrne.Otázku, prečo je tomu tak, sa pokúsila zodpovedať amatérska historička a blogerka Hellen Oredsson. Hneď na úvod upresnila, že ide hlavne o staroveké grécke a nimi inšpirované rímske sochy, ktoré neskôr udávali trendy pre zvyšok európskych sochárov.

Ellen píše: “Po prvé, nie sú stoporené. Ak si porovnáte ich veľkosť s väčšinou mužských prirodzení, tak v skutočnosti nie sú o moc menšie, než bývajú tie naozajstné. Po druhé, pohľad kultúry na otázku mužskej krásy bol v tej dobe úplne iný. Dnes sú najmä veľké prirodzenia považované za hodnotné a mužné, ale v minulosti, ako tomu naznačuje väčšina dôkazov, boli menšie prirodzenia považované za lepšie.”
laocoon-857569_1280 A nemyslite si, že medzi umeleckými dielami zo starovekého Grécka nenájdete aj také, ktoré sú “viac obdarené”. Lenže práve tieto sochy a ich výrazne veľké pohlavné orgány symbolizovali hlúposť, žiadostivosť a škaredosť. Nič pozitívne. Jedna z takýchto sôch zobrazovala gréckeho boha Priapa, ktorý bol prekliaty bohyňou Hérou tak, že mal naveky vekov stoporené prirodzenie a zároveň bol neplodný, škaredý a šialený.

Ideálny Grék bol podľa vtedajších štandardov rozumný, inteligentný a sebavedomý. Podľa niektorých to bolo práve jeho menšie prirodzenie, ktoré mu dovoľovalo normálny pohlavný život, ale oveľa menej často sa stávalo, že by ho používal namiesto mozgu.
italy-1195747_1280 Takže, ak nabudúce budete váhať, či ste dostatočne mužný aj s výbavou, ktorou vás Boh obdaril, spomeňte si, že ideály sa menia. A možno ste sa len narodili do nesprávnej doby.

Zdroj: howtotalkaboutarthistory.com | Foto: pixabay.com, flickr.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Benedikt
Optimistický existencialista, ktorý, predtým než ráno vstane z postele, musí dennodenne riešiť otázku, či má jeho život zmysel. Väčšinou to vyrieši ranná káva.