Napadlo vám niekedy, prečo je vo vrchnáku pera, ktoré určite držali mnohí z nás, malá dierka? Názory, že spomínaný otvor bráni vysychaniu atramentu alebo je tam kvôli tlaku vzduchu, nie sú pravdivé. Pravda je niekde úplne inde a mnohých ľudí naozaj prekvapila. Spoločnosť BIC je jeden z popredných svetových výrobcov pier a práve ona odhalila skutočný dôvod záhadnej dierky na vrchnáčiku.

Účel malých detailov, ktorou je aj dierka na vrchnáčiku, zostáva pre väčšinu ľudí často záhadou. Jedno z najčastejšie používaných pier francúzskeho výrobcu BIC vzniklo už v roku 1950. Jeho dizajn je tak dokonalo vypracovaný, že ostal nezmenený celé desaťročia. Až v roku 1991 prišla malá zmena, a to v podobe malého otvoru v hornej časti vrchnáčika. pero4

Známy výrobca prezradil, že práve tento detail zachránil život už stovkám detí, ale aj dospelých. Riziko vdýchnutia či prehĺtnutia vrchnáka je v prípade malých detí dosť veľké a práve tento otvor umožňuje priechod vzduchu aj vtedy, keď sa vrchnák nachádza v priedušnici. Keby malá dierka na vrchnáčiku nebola, hrozí postihnutému človeku udusenie.

pero2
Aj ďalší významní výrobcovia prijali princíp vrchnáka s otvormi
pero3
Vykonávanie tohto bezpečnostného prvku sa líši od výrobcu k výrobcovi a medzi jednotlivými svorkami

Ale vďaka, na prvý pohľad nenápadnému, bezpečnostnému prvku dokáže obeť dýchať, až kým jej lekár neželaný predmet neodstráni. Faktom je, že tieto vrchnáčiky spôsobujú v dôsledku udusenia ročne až 100 úmrtí. Aby došlo k minimalizovaniu rizika nehôd spôsobených vrchnákmi, nápad s otvormi nasledovali aj ostatné spoločnosti.

Zdroj: Rachfeed.com | Foto: Commons.wikimedia.org