Zmráka sa nad vašim vzťahom? Nebaľte kufre hneď pri prvej kríze. Nie ste pštros, aby ste strkali hlavu do piesku. Riešenie problémov pomáha rásť a pracovitosť zaháňa lenivosť. Z chlapca chlapa robí aj jeho ochota zostať, pretože ako sa hovorí – len zbabelec uteká z bojiska.Môžete byť spolu mesiac alebo päť rokov, vždy sa nájde niečo, čo nie je tak úplne ideálne. Či je to iba hlúposť, alebo ťažiskový problém, poviete vy. A preto sa budete zbytočne pýtať priateľov a okolia, akú dôležitosť pripisujú neumytému hrnčeku, vypnutému telefónu, prechádzke bez slov. Vzťahy sú také špecifické, akí sú špecifickí ľudia v nich. Podobnosť v nich hľadáme my. My sa potrebujeme zmestiť do nejakých škatuliek, potrebujeme mať definované pravidlá, na ktoré sa v prípade potreby môžeme obrátiť. Ale význam čohokoľvek v živote pre nás určujeme sami.

Najprv komédia nakoniec dráma

šťastný pár

Na začiatku je vzťah väčšinou komédia alebo rozprávka. Všetko je skvelé, ak sa aj hádate, je to vlastne milé a každý problém sa zdá hrozne vzdialený a smiešny. No nič nezostane stáť na mieste, všetko sa vyvíja a tak prechádzate rôznymi fázami a prestáva vám byť do smiechu. Potom nastane dráma, ktorá často prerastá do tragédie alebo hororu, a vy nie ste ochotný uveriť, že po nej môže opäť prísť rozprávka.

Avšak problémy by vás nemali rozdeľovať. Vďaka nim totiž dostávate príležitosť ukázať svoju svetlú stránku. V živote predsa nie sú iba šťastné okamihy a nebyť tých nepríjemných, nikdy by sme si to dobré neuvedomili.

Problémy boli aj budú

Veľakrát sa stáva, že z nudy, zlej nálady, stresu, nevšímavosti atď., si neexistujúci problém vyrábame, a tak veci zbytočne komplikujeme. Potom sa stane, že pripíšeme dôležitosť nejakej bizarnosti a dobrovoľne sa vzdávame toho, čo sme pestovali. Zrazu nás nezaujíma spoločná budúcnosť, dokonca zatvárame oči aj pred spoločnou minulosťou. Partner sa stáva len chvíľkovou aktivitou v živote. Sú svadobné prísahy „spolu v dobrom aj v zlom“ len zhlukom slov bez zmyslu? Možno je v tom kus lenivosti, je predsa jednoduchšie odísť, ako na vzťahu pracovať. A možno je to súčasný trend extrémnej samostatnosti, kedy sa akýkoľvek kompromis považuje za nechcené obmedzenie vlastnej slobody.

Trpezlivosť ruže prináša

žena_ruže

Ako povedal Oscar Wilde „Dnes poznáme cenu všetkého, ale hodnotu ničoho.“ Všetko sme príliš zmaterializovali, aj vzťahy. Uspokojujeme sa s povrchnosťou a bojíme sa skutočných pocitov. Tvárime sa, ako sme nad vecou, slobodní a nespútaní a pritom nás väznia hranice vlastnej obmedzenosti. Ale nie je podstatné byť v očiach iných super týpkom, mali by ste ním byť sami pred sebou. Celý život sa učíme a tento proces nikdy neprestane, preto sa z nikoho nestane počas života absolvent školy života. A tak sa nebojte svojich omylov a buďte trpezlivý. Aj o ružový krík sa v záhrade musíte starať, ak sa z neho chcete tešiť.